Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
57. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

57. Siedleckie Zaduszki Jazzowe – 7 listopada 2015 r. (sobota), godz. 18:00 – Sala widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63

Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już ponad półwiekową tradycję i jest jedną z priorytetowych pozycji w kalendarzu wydarzeń Miejskiego Ośrodka Kultury. To również największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie. Jak zawsze robiliśmy wszystko co w naszej mocy, by zadbać o zróżnicowaną stylistykę programu i znakomitych artystów, którzy z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.

57. Zaduszki Jazzowe rozpocznie koncert Michael „Patches” Stewart Quintet. Lider zespołu „Patches” Stewart, urodzony w Nowym Orleanie należy do czołówki współczesnych trębaczy. Od dziecka był zafascynowany trąbką, jednak naukę gry rozpoczął dopiero w szkole średniej. Zadebiutował jako szesnastolatek w sekcji dętej nagrania „Lady Marmalade” zespołu LaBelle. Zamiast studiów wybrał Los Angeles. Zwrócił na siebie uwagę Quincy Jonesa, gdy ten rozpoczynał trasę płyty „Dude”, na początku lat osiemdziesiątych. Potem nastąpiła długoletnia współpraca z the Brothers Johnson i Alem Jarreau. Po śmierci Milesa Davisa, Marcus Miller poszukiwał trębacza i to był początek muzycznej przyjaźni, która trwa do dziś. W międzyczasie pojawiały się projekty z szerokiego spektrum gatunków (m.in. Whitney Houston, Earth Wind and Fire, George Duke, Soul II Soul) oraz projekty solowe. Nie jest tajemnicą, że od kilku lat Patches, prawdopodobnie znudzony kalifornijską pogodą, wybrał polskie klimaty i tu odnalazł swoją nową muzyczną rodzinę.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MwNmHKhpkyA[/youtube]

Następnie na „zaduszkowej” scenie pojawi się Leszek Kułakowski Ensemble z programem „Looking Ahead”. Leszek Kułakowski to artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej. Kreatywnie eksperymentował ze swoją muzyką, także inspirując się Chopinem, folklorem kaszubskim, Trzecim Nurtem, projektami komedowskimi z yassowcami i aranżacjami Komedy na orkiestrę symfoniczną dla Tomasza Stańki. Jego płyta „Eurofonia” w 2000 roku w ankiecie „Jazz Forum” została wyróżniona tytułem „Płyta roku”. „Looking Ahead” to 17 już, autorska płyta Kułakowskiego. Zawiera piękne, klimatyczne kompozycje, gdzie śpiewna wiolonczela przeciwstawia się jazzowym frazom instrumentów dętych.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bXQmfe3ivF8[/youtube]

Na finał 57. Zaduszek Jazzowych wystąpi Grażyna Łobaszewska & Energy Puma Band. Łobaszewska jest jedną z najwybitniejszych polskich piosenkarek i kompozytorek. „Najczarniejsza z białych kobiet”, bez wahania porównywana z Arethą Franklin czy Billie Holiday. Artystka od lat zachwyca publiczność nie tylko wykonaniem piosenek napisanych specjalnie dla niej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własnymi interpretacjami standardów jazzowych czy gospel.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Nqbh2E6a300[/youtube]

Energy Puma Band to jedyny taki zespół w Polsce. Jedenastoosobowy zgrany band, złożony z wybitnych muzyków, absolwentów oraz wykładowców Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Katarzyny „Pumy“ Piaseckiej – dyrygentki, kompozytorki, aranżerki, pianistki, autorki tekstów, producentki. Każdy z członków zespołu ma na swoim koncie duże osiągniecia artystyczne, co w połączeniu daje niezwykle silną, wyjątkową formację profesjonalistów. Dotychczas współpracowali m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Zbigniewem Wodeckim, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Krzysztofem „Pumą” Piaseckim, Robertem Janowskim, Pauliną Przybysz, Dawidem Podsiadło i Moniką Borzym. Grażyna Łobaszewska oraz towarzyszący jej Energy Puma Band przypomną „starszym” słuchaczom twórczość Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Krzysztofa Komedy czy Raya Charlesa a poprzez odważne aranżacje, skutecznie przybliżą młodszej widowni piękne piosenki sprzed lat.

Michael „Patches” Stewart Quintet
Michael „Patches” Stewart (USA) – tp
Radek Nowicki – ts
Jan Smoczyński – p, kbds
Patryk Stachura – b
Michał Dąbrówka – dr

Leszek Kułakowski Ensemble „Looking Ahead”
Leszek Kułakowski – p,
Robert Murakowski – tp, flgh
Krzysztof Lenczowski – vc
Tomasz Grzegorski – ss, ts
Piotr Kułakowski – b
Tomasz Sowiński – dr

Grażyna Łobaszewska & Energy Puma Band
Grażyna Łobaszewska – voc
Katarzyna „PUMA” Piasecka – conductor, voc
Paweł Siembieda – tp 1
Klaudiusz Kłosek – tp 2
Konstanty Janiak – tb1
Bronisław Duży – tb 2
Dawid Główczewski – as 1
Leszek Nowotarski – as 2
Piotr Matusik – p
Mariusz Orzełowski – g
Dariusz Ziółek – b
Adam Buczek – dr