Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
55 Zaduszki Jazzowe

55. Zaduszki Jazzowe – 7-8 listopada 2013, godz. 19:00 – Sala Widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63

Fani jazzu doskonale zdają sobie sprawę, że Zaduszki Jazzowe w Siedlcach to nie tylko jedna z najstarszych, ale i najważniejszych imprez tego rodzaju w Polsce. Miejski Ośrodek Kultury co roku zaprasza na festiwal najgorętsze nazwiska jazzowej sceny muzycznej.

Banaszak, Bem, Dębski, Karolak, Możdżer, Śmietana – to tylko kilkoro z artystów, którzy wystąpili w Siedlcach w ostatnich latach. „Proszę nie pytać kto był w Siedlcach, tylko kogo nie było” – powiedział niegdyś Jan Ptaszyn Wróblewski, wybitny kompozytor, aranżer i dyrygent. Tegoroczne, 55. już, Zaduszki Jazzowe również nikogo nie powinny rozczarować.

Festiwal otworzy Adam Pierończyk Trio w składzie: Adam Pierończyk, Robert Kubiszyn i Cezary Konrad. „Jeden z największych innowatorów w polskim jazzie”, „promień nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej” – dziennikarze muzyczni nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech nie szczędzą pochwał 43-letniemu Pierończykowi. Koncertuje na całym świecie, wielokrotnie nagradzany, m.in. przez magazyn „Jazz Forum” tytułem „Najlepszego Saksofonisty Roku” nieprzerwanie od dziesięciu lat. W roku 2011 otrzymał dwa Fryderyki w kategorii „Jazzowy Muzyk Roku” i „Jazzowy Album Roku”.

 

Jako druga w czwartkowy wieczór przed siedlecką publicznością wystąpi formacja Eljazz Big Band. Orkiestrę założył w 1999 roku Józef Eliasz – bydgoski jazzman, perkusista, band leader, animator życia muzycznego. EBB współpracował m.in. z Lorą Szafran, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem czy Januszem Szromem. Brał udział w takich festiwalach jak: Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings. Oprócz tego od jedenastu lat, w niemalże każdy czwartek występują w bydgoskim klubie Józefa Eliasza, stając się w ten sposób jednym z symboli miasta i całego regionu. W Siedlcach zaprezentują materiał z płyty „Wspomnienia”, będącej zbiorem piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Partie wokalne wykona Natalia Pastewska.

Drugi dzień festiwalu otworzy Michał Wierba Doppelganger Project. – Sześć lat trwała moja hardbopowa odyseja. Zrobiłem pięć albumów wysoko ocenianych przez krytykę, zagrałem dużo koncertów i w pewnym momencie powiedziałem dość. Nie chcę już robić tego co kiedyś. Postanowiłem zbudować zespół od zera, zaangażować ludzi z różnych muzycznych światów, zrobić eksperyment – tak Michał Wierba tłumaczy powody powstania grupy. Jest to formacja o rzadko spotykanej na scenie jazzowej specyfice, z fortepianem jako instrumentem wiodącym i rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych. Ich debiutancka płyta „Orange Sky” zawiera jedenaście utworów – dekonstrukcje standardów jazzowych, fragmentaryczne interludia i quasi-romantyczne formy.

55. Siedleckie Zaduszki Jazzowe zakończy koncert Agi Zaryan – jednej z najpopularniejszych na świecie wokalistek jazzowych młodego pokolenia. Wyróżnia ją podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania, melodyjność improwizacji oraz ciepły, matowy ton głosu. „Zaryan nie opiera się na sprawdzonych standardach jazzowych, ale wchodzi w rejony soulu z nutą r’n’b” – pisał o niej Piotr Iwicki z Gazety Wyborczej. Jej sukces jest tym większy, że muzyka Zaryan jest niezwykle ambitna i wyrafinowana, a mimo to dotarła do szerszej publiczności. Każdy z jej siedmiu albumów dorobił się co najmniej statusu złotego. O jej wysokiej pozycji na rynku świadczy także fakt, iż jest jedyną polską artystką, której płyty ukazują się w prestiżowej wytwórni jazzowej Blue Note Records z Manhattanu. Na Zaduszkach przedpremierowo zaprezentuje materiał z najnowszej płyty zatytułowanej „Remembering Nina & Abbey”, która ukaże się 12. listopada. Album poświęcony jest ikonom muzyki XX wieku: Ninie Simone oraz Abbey Lincoln.

Bilety w cenie 50 zł jeden dzień oraz 80 zł karnet dwudniowy do nabycia w kasach Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6 oraz Sienkiewicza 63.