Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu




Eksperyment z muzyką dawną

Koncert pt. „Eksperyment z muzyką dawną” w wykonaniu wybitnych młodych artystów: Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) i Marcina Maseckiego (fortepian). W programie m.in.: utwory i improwizacje na temat Bacha, Vivaldiego i Haendla.

2 kwietnia 2012 (poniedziałek) Sala Biała, godz. 12.00

Koncertowi towarzyszył będzie projekt medialny Młodzieżowa Gazeta Mazovia Goes Baroque – „W poszukiwaniu utraconego melomana”. Projekt jest realizowany przy jednym z najciekawszych młodych festiwali muzyki dawnej – Mazovia Goes Baroque. Wzorem najlepszych instytucji muzycznych i festiwali europejskich, tworzących równolegle do swojej działalności programy edukacyjne. Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat. W ramach projektu młodzież z wybranych ośrodków z Mazowsza i Warszawy będzie mogła uczestniczyć w dwóch niezwykłych koncertach muzyki dawnej, w wykonaniu włosko-irlandzkiego duetu Arparla (który odbył się 15 marca 2012) oraz w koncercie pt. „Eksperyment z muzyką dawną”, w wykonaniu wybitnych młodych artystów: Tomasza Pokrzywińskiego i Marcina Maseckiego (2 kwietnia 2012). Towarzyszące koncertowi eksperymentalnemu mini-warsztaty medialne wprowadzą młodzież w tematykę i obszar zagadnień współczesnego dziennikarstwa kulturalnego i muzycznego. Koncerty oraz mini-warsztaty odbędą się w wybranych miastach i miejscowościach Mazowsza: Gostynin, Płock, Łochów, Siedlce, Pułtusk i Warszawa. Wszyscy chętni uczestnicy koncertów i warsztatów medialnych będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą wypowiedź o muzyce.

Tomasz Pokrzywiński
Od kilku lat próbuje wrócić na dobre do Warszawy, ale jak na razie słabo mu to wychodzi, ponieważ cały czas gra z różnymi zespołami i orkiestrami w całej Europie (m.in.: Arte dei Suonatori, Holland Baroque Society, Academy of Ancient Music, La Nuova Musica, Orchestra of the Age of Enlightenment). Najczęściej jako koncertmistrz wiolonczel, zdarza się również, że jako solista. Dzięki współpracy z tymi zespołami miał okazję grać z najwybitniejszymi przedstawicielami nurtu muzyki dawnej. Poza tym interesują go projekty eksperymentalne z elementami muzyki tradycyjnej. Uczył się m.in. od muzyków z Gambii, Tanzanii, Indii i Argentyny. Od roku współpracuje z Marcinem Maseckim, prezentując owoce tej współpracy na Chłodnej25 (grali już Bacha i trochę Beethovena, szykują więcej). Poza grą na wiolonczeli – angażuje się również w nowoczesną działalność muzyczno-edukacyjną, współtworząc projekty Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

Marcin Masecki
Warszawiak, pianista, kompozytor, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Współpracuje z wieloma artystami, m.in.: Macio Moretti, Raphaele Rogiński, Tomasz Stańko, Andrzej Jagodziński, ALCHEMIK, Pink Freud, Michałe Górczyński, Niewinnii Czarodzieje, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński i Candelaria Saenz Valiente. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart’98 w Bruskeli z zespołem Alchemik. Od 2006 ściśle związany z warszawskim wydawnictwem Lado ABC. Jest członkiem zespołu PARISTETRIS. Prowadzi własny sekstet jazzowy PROFESJONALIZM. Jest też dyrektorem pierwszej edycji WORu (Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej). Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna XVIII wieku. Od kilku lat przygotowuje płytę z nagraniem ogromnego utworu dość znanego kompozytora, o której jednak trochę wstyd mu pisać, gdyż już zbyt wiele razy zapowiadał jej rychłe wydanie. Ale juz zaraz będzie. Naprawdę. Mieszka w Warszawie i w Buenos Aires.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą od 25 marca 2012 do 15 kwietnia 2012 roku, elektronicznie, pod adresem: konkursy@mckis.waw.pl .

Partnerskie szkoły, biorące udział w projekcie:

– I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach
– I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach
– II Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach
– IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach

Wstęp bezpłatny. Szczegółowe informacje na afiszach i stronie internetowej www.mok.siedlce.pl