Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Kalendarzyk przedmałżeński

Ślub to nie tylko biała suknia i obrączki. Przygotowanie całej oprawy jest niezwykle czasochłonne i kosztowne, ale to nie wszystko. Okazuje się, że bez dobrej organizacji pracy bardzo łatwo ulegamy niepotrzebnym nerwom i zapominamy o tym, co naprawdę ważne w dniu ślubu.

Nikt nie zagwarantuje nam bezproblemowego przejścia wszystkich przygotowań, ale planując wydarzenie odpowiednio wcześniej możemy uchronić się przed zbędnym stresem.

18 – 12 miesięcy przed ślubem
Sprawą priorytetową jest wybór lokalu, w którym chcemy zorganizować przyjęcie weselne. W popularnych restauracjach czy klubach rezerwacja terminu nawet dwa lata przed ślubem jest normą. Podobnie jest z oprawą muzyczną. Czy to didżej, zespół rockowy, czy kwartet smyczkowy często nie mają wolnych terminów nawet na rok do przodu. Kiedy poczynimy założenia dotyczące lokalu i zespołu – najdroższych elementów wesela – możemy oszacować wstępne wydatki i pomyśleć o sposobie ich finansowania. Czasem własne oszczędności lub pożyczka od rodziny nie wystarczają, by pokryć koszty wszystkich elementów wesela, które niekiedy sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, który można uzyskać na dowolny cel, bez zbędnych formalności. – Niewątpliwie dużą zaletą jest szybkość uzyskania gotówki oraz możliwość rozłożenia wydatków w czasie – nawet na 6 lat. Dzięki temu młoda para jest w stanie sama dobrać wysokość raty do swoich możliwości finansowych. Jeśli klienci mają już kredyty w innych bankach, a potrzebują dodatkowej gotówki – mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego – mówi Michał Kuchta, Dyrektor Biura Kredytów db kredyt. Warto przyjrzeć się kredytom z opcją wcześniejszej spłaty zadłużenia bez dodatkowych kosztów. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla młodych ludzi, których sytuacja finansowa może się zmieniać.

12 – 6 miesięcy przed ślubem
Najwyższy czas pomyśleć o ceremonii zaślubin. Jeśli planujemy ślub konkordatowy lub sakramentalny, trzeba zapoznać się z terminami nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej. W przypadku ślubu cywilnego należy zorientować się, jakiego rodzaju formalności trzeba załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Należy też wybrać miejsce, w którym złożymy przysięgę małżeńską i zastanowić się nad oprawą ceremoni w kościele, lub w urzędzie. Gdy tylko zapadnie decyzja dotycząca konkretnej lokalizacji, czas zaplanować terminy. Zarówno kościoły jak i urzędy mają różną politykę rezerwacji dat. Żeby mieć pewność, że ceremonia odbędzie w wybranym przez nas dniu, wystarczy wcześniej zapytać na miejscu o obowiązującą procedurę.

5,4…
W ferworze ślubnych przygotowań nadszedł czas na suknię i garnitur. Jeżeli stroje będą szyte, najwyższa pora zamówić tę usługę. Jeśli decydujemy się na wypożyczenie, warto przejrzeć dostępną ofertę. Zakup w salonie również wymaga czasu. Nawet jeśli szybko zdecydujemy się na model, jego sprowadzenie może zająć od 6 tygodni do 4 miesięcy. Na kilka miesięcy wcześniej nie można zapomnieć o takich elementach jak samochód, który zawiezie nas do ślubu, rezerwacja urlopu w pracy, zamówienie podróży poślubnej (im wcześniej, tym taniej), oraz – w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego – nauki przedmałżeńskie wraz z poradnią rodzinną. To także ostatnia pora, by spojrzeć na listę gości, wytypować i osobiście poinformować świadków o naszym wyborze.

… 3, 2, 1!
Nie wcześniej niż na 3 miesiące przed ślubem należy rozpocząć kompletowanie niezbędnych dokumentów. Do ślubu kościelnego: odpis skróconego aktu urodzenia, świadectwo chrztu, bierzmowania, zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego (lub świadczące o aktualnym uczestnictwie w nim), dowody osobiste i dane świadków. W Urzędzie Stanu Cywilnego wymagane będą: odpis skróconego aktu urodzenia oraz pisemne zapewnienie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.
Teraz już z górki: wysłanie zaproszeń ślubnych, transport i noclegi dla przyjezdnych gości, obrączki, lista prezentów, zamówienie fryzjera i kosmetyczki, zaplanowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. To również czas na ślubne wiązanki, ciasta i tort weselny, alkohol i napoje, jeśli nie wliczono ich w cenę cateringu. Ustalamy wszystkie szczegóły przyjęcia weselnego: menu, muzykę, wystrój sali i zabawy towarzyszące. Na dwa tygodnie przed imprezą warto skompletować stroje i przeprowadzić próbę generalną włącznie z makijażem i fryzurą – w ten sposób upewnimy się, że wszystko ładnie się ze sobą komponuje. W innym przypadku mamy czas na niezbędne zmiany. Obrączki przygotowane, zapasowe pończochy, tabletki na ból głowy i perfumy spakowane. Czas na relaks. Najlepszym lekarstwem na stres będzie długi spacer – w końcu to ostatni narzeczeński wieczór. A wszystkim Młodym Parom pozostaje życzyć, aby w tym najważniejszym dniu mieli poczucie, że miesiące spędzone na skrupulatnym planowaniu ślubu, warte były tej ciężkiej pracy!