Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Niezwykle spotkania z nauką na WSFIZ

We współpracy z największymi ośrodkami naukowymi z całej Polski pracownicy naukowo-dydaktyczni WSFiZ będą starali się przybliżyć Państwu fascynujący świat nauki. Pokazywane będą zarówno eksperymenty trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i takie, które przy pomocy najprostszych środków można będzie powtórzyć w domu.

Pierwsze spotkanie z serii poświęcone będzie naukom technicznym i przyrodniczym. Odbędzie się już 29 stycznia 2010 roku, a więc w przeddzień rozpoczynających się 1 lutego ferii zimowych.

We współpracy z zespołem naukowców do Polskiego Towarzystwa Fizycznego przygotujemy zestaw eksperymentów i pokazów, podobnych w swej idei do tych, które od 1953 roku rokrocznie odbywają się na największych festiwalach naukowych w Polsce. Do bardziej widowiskowych demonstracji jakie będą prezentowane podczas pierwszego spotkania z naszego cyklu zaliczyć można m.in.:

· eksperymenty z tzw. transformatorem Tesli generującym „pioruny laboratoryjne”;
· zjawiska w silnych polach elektrycznych, m.in. wyładowania łukowe i ślizgowe;
· oddziaływanie prądów i pól elektromagnetycznych wysokiej częstości na ośrodek w postaci zjawiska np. bezprzewodowego świecenia świetlówek;
· zachowanie się ciał w silnych polach elektrycznych demonstrowane m.in. poprzez przyłączanie eksperymentatora lub ochotnika z widowni do źródła napięcia ok. 50 000 V;
· zjawiska indukcji elektromagnetycznej;
· zasadę działania silnika elektrycznego i prądnicy (tzw. „dynamo rowerowe” w skali makro);
· pokaz działania robotów homoidalnych.
Imprezie towarzyszyć będzie szereg atrakcji i konkursów, jakie nasza Uczelnia przygotowała dla Państwa. Już dziś, więc serdecznie zapraszamy, mając nadzieję na to, że spotkania te zachęcą Państwa do odkrywania świata i poznawania wielu fascynujących dziedzin nauki.

Program bloku wykładów z pokazami (29 stycznia 2010)

10 00 – 11 00 FIZYKA – Elektryczność i magnetyzm
Przygotowany zestaw eksperymentów ilustruje najbardziej podstawowe prawa przyrody i przedstawiony zostanie w sposób, właściwie nie wymagający od widza żadnej wiedzy fizycznej.

11 00 – 12 00 INFORMATYKA – Od algebry Boole’a do komputerów
Komputer, telefon komórkowy, … urządzenia które weszły na stałe do naszego życia. Obecnie w XXI w. nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić pracy bez tych urządzeń. System dwójkowy na którym oparta jest cała Informatyka stanowi podstawę tzw. architektury komputerów. Układy kombinacyjne i układy sekwencyjne czyli tzw. technika cyfrowa jest fundamentem obecnej informatyki. Postawy danego zagadnienia pozwalają później rozumieć bardziej złożone zjawiska i procesy. Jakie są te podstawy? Jak to działa? Dlaczego akurat system binarny? Teoretycznie oraz praktycznie zostaną udzielone odpowiedzi na te i inne pytania.

12 00 – 13 00 AUTOMATYKA i ROBOTYKA – Roboty do nauki i zabawy
Pokaz z udziałem publiczności różnych robotów mobilnych i ich możliwości poruszania się i orientacji w otoczeniu. Podczas pokazu można będzie spróbować samodzielnie sterować wybranym robotem (w tym homoidalnym, czyli takim który potrafi naśladować istotę żyjącą).

Wstęp jest wolny !!! Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!!!

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Ul. Sokołowska 161 A, 08-110 Siedlce, Budynek C (po dawnych zakładać Karo)

Udział w pokazach grup zorganizowanych należy zgłosić do 28.01.2010 emailem na skrzynkę:
biuro.karier@wsfiz.siedlce.pl lub telefonicznie pod numerem: (0-25) 633 30 32 w. 44