Siedlce

Sytuacja epidemiologiczna na terenie miasta Siedlce i powiatu siedleckiego związana z COVID-19 z dnia 24 września 2020 rokuPartia Wolność zabrała głos w sprawie reformy sądownictwa

26 lipca o godzinie 20:30 w Siedlcach pod Urzędem Miasta odbyła się konferencja prasowa siedleckiego oddziału Wolności dotycząca reformy sądownictwa oraz protestów organizowanych przez tzw. opozycję totalną. Na konferencji pojawiło się ponad 20 osób popierających stanowisko, które zaprezentowali prezes okręgu siedlecko-ostrołęckiego Wolności Paweł Wyrzykowski oraz dr Paweł Banasiak.

Jako Partia Wolność nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany przez Prawo i nie-Sprawiedliwość – rozpoczął dr Paweł Banasiak. Uważa on, że sądy powinny zostać zreformowane, ale nie w taki sposób, jak proponuje to rząd Beaty Szydło. Sędziowie powinni być wybierani do sprawy w sposób losowy, a nie na zasadzie partyjnego kumoterstwa – kontynuował, dodając że sędziowie powinni być wybierani spoza swojego okręgu, aby nie można było wpłynąć na danego sędziego, co wpływałoby na jego bezstronność wobec danej sprawy.

Chcemy wprowadzić także tzw. sądy kapturowe – dodał Paweł Wyrzykowski – Polegały one na tym, że anonimowi sędziowie osądzali sędziego, który popełnił czyn karalny, a także decydowali o tym czy nadal będzie on mógł funkcjonować jako sędzia. W wyniku działalności sądów kapturowych działał proces wewnętrznego oczyszczania się środowiska sędziowskiego, którego dzisiaj niestety bardzo brakuje. Opozycja „fatalna” podczas swoich rządów nie stworzyła żadnego projektu ustawy, stąd stara się grać na ludzkich emocjach i pozostać przy status quo, przy okazji pomagając PiSowi zatuszować wprowadzenie dwunastu nowych podatków. – powiedział Paweł Wyrzykowski.

Apeluję do osób, które zebrały się pod sądem, aby nie uciekali przed nami, nie bali się dyskusji, konfrontacji na argumenty i wzywam do debaty – zapowiedział Paweł Wyrzykowski. Lider Wolności w okręgu siedlecko-ostrołęckim proponuje mediom zorganizowanie debaty, w której udział wzięliby przedstawiciele istniejących ugrupowań w Siedlcach oraz mieszkańcy. Wyrażamy chęć i wolę wymiany argumentów, a nie dyskusji na emocje; alternatyw i rozwiązań, a nie zasypywania Marszałka Sejmu tysiącem poprawek, których .Nowoczesna i Platforma nawet nie przeczytały – zakończył Wyrzykowski.

Na zakończenie konferencji dr Paweł Banasiak zaapelował, aby Polacy wznieśli się ponad sztuczny, emocjonalny podział i wybrali „trzecią drogę”, jaką jest oferta Wolności.