Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach

Przed kilkoma minutami radni przegłosowali uchwałę w sprawie budowy pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach.

Za uchwałą głosowało 9 radnych z PISu, trzech z STS się wstrzymało się. Radni PO i SLD opuścili salę przed głosowaniem.

3,5-metrowy pomnik z brązu, który ma być wybudowany z pieniędzy zbieranych przez Społeczny Komitet Budowy Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego, stanie przy skrzyżowaniu ulic Cmentarnej z Wojskową i Sokołowską. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, „w skład Komitetu wchodzą m.in.: przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, naukowcy, historycy sztuki, ekonomiści, pracownicy administracji i samorządowcy.

Pomnik, według wstępnego projektu przygotowanego przez rzeźbiarkę Krystynę Fałdygę-Solską, przedstawia postać Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a wykonany zostanie z brązu. Wraz z granitowym postumentem będzie miał ok. 3,5 metra wysokości.

Śp. Prezydent Profesor Lech Kaczyński to postać doskonale znana w kraju i na świecie. W latach 2005–2010 pełnił urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Z wykształcenia był prawnikiem, profesorem specjalizującym się w prawie pracy. W latach PRL-u był działaczem opozycji demokratycznej, współtwórcą NSZZ „Solidarność”. Internowany w stanie wojennym, po zwolnieniu działał w podziemnych strukturach NSZZ „Solidarność”. Był jej wiceprzewodniczącym i organizatorem struktur terenowych. W latach 90-tych, był senatorem i posłem na Sejm RP, ale także był szefem NIK-u, ministrem sprawiedliwości i Prezydentem Miasta stołecznego Warszawy.

Jako jedyny urzędujący Prezydent RP w dniu 26 marca 2009 r. złożył wizytę w Siedlcach. Spotkał się ze studentami i naukowcami siedleckich wyższych uczelni. Wygłosił wówczas wykład „Perspektywy rozwoju Polski Wschodniej”. Zwiedził Muzeum Diecezjalne, gdzie obejrzał jedyny w Polsce obraz hiszpańskiego malarza El Greco – „Ekstazę św. Franciszka” oraz wręczył Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski Izabelli Galickiej i Hannie Sygietyńskiej, które w 1964 roku odkryły obraz na plebanii w Kosowie Lackim. Spotkał się także z mieszkańcami Siedlec na Skwerze Tadeusza Kościuszki.

Podczas spotkania z samorządowcami w Centrum Kultury i Sztuki, Prezydent, Profesor Lech Kaczyński wręczył odznaczenia i uczcił pamięć Stanisława Zdanowskiego, burmistrza Siedlec, który w lutym 1943 r. zorganizował akcję pomocy wysiedlonym ze swoich domów „Dzieciom Zamojszczyzny”.
Prezydent Profesor Lech Kaczyński jest przykładem człowieka intensywnie pracującego dla swego rozwoju zawodowego osiągając przy tym uniwersyteckie funkcje profesorskie. Jednocześnie pełniąc szereg funkcji publicznych takich jak: działacza i wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, senatora RP, ministra sprawiedliwości, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezydenta miasta stołecznego Warszawy i najwyższy urząd Prezydenta RP, jest uosobieniem osoby w pełni oddanej i zasłużonej naszej Ojczyźnie Polsce. W tym wszystkim dał się poznać jako lubiany przez pracowników szef oraz jako stale zakochany w żonie mąż i czuły ojciec.

Prezydent prof. Lech Kaczyński jako wzorowy obywatel Rzeczypospolitej i przyjaciel naszego miasta, w pełni zasłużył na pomnik w Siedlcach. Jest znakomitym wzorem do naśladowania dla naszej młodzieży.”

Na podstawie: załącznika do uchwały Rady Miasta Siedlce w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej profesora Lecha Kaczyńskiego.

4 odpowiedzi do artykułu “Będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach

 1. Marian_K

  Bardzo się cieszę, że Radni nie dostrzegają problemów ważniejszych dla miasta… 🙁 Przykre to bardzo.
  A historycy nie znaleźli osób bardziej zasłużonych dla miasta?
  Żal podwójny 🙁
  Polityka, polityka, polityka i lizusostwo oraz dbanie o własny, prywatny interes i utrzymanie władzy :((((

 2. Raptorek

  To żenujące. Ten człowiek nie zrobił nic dla Siedlec. Jego pomnik tutaj będzie takim samym pośmiewiskiem jak jego grób na Wawelu jest pośmiewiskiem dla Krakowa.
  To tylko echo megalomanii brata i partii jakiej przewodzi. Jakoś Pan Wałęsa pomników w kraju się nie doczekał, a jego wkład w historię uznaje się za ogromny.

  Nie chcę identyfikować się z miastem, które zajmuj się męczeństwem i mszami. Powinno być referendum. Pomnik to symbol miasta i woli jego mieszkańców, a 9 radnych to nie jest wola mieszkańców.

 3. Rajek

  No! Nareszcie, nie mogłem się doczekać!Nareszcie będzie można zbukami porzucać do celu!!!!!!!!!