Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Uwaga na tlenek węgla!

Rozpoczęcie sezonu grzewczego zwiększa ryzyko zatruć tlenkiem węgla. Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki zwrócił się do samorządowców o rozpowszechnienie informacji o prawidłowym przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i budowlanych.

Na Mazowszu sukcesywnie spada liczba zatruć czadem. Ubiegłej zimy było 55 przypadków, 3 z nich zakończyły się śmiercią. Jeszcze dwa lata temu ofiar śmiertelnych było dziesięć razy więcej – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Tlenek węgla pojawia się w niesprawnych piecach grzewczych, zasilanych gazem, olejem opływam lub paliwem. Nie ma zapachu ani koloru, jest za to silnie trujący. Wiąże się z krwią 250 razy szybciej niż tlen, umożliwiając wchłanianie go przez organizm. Zatrucie tlenkiem węgla objawia się bólem i zawrotami głowy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami. Gdy dawka CO jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech i utrata przytomności, które prowadzą do szybkiej śmierci. W razie zatrucia czadem należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić mu zasnąć. Jeśli straci przytomność, ale będzie oddychał, wystarczy ułożyć go w bezpiecznej pozycji, jeżeli przestanie oddychać – należy rozpocząć reanimację.

Korzystając ze wzorców programu Razem Bezpieczniej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu przygotowała spot telewizyjny o sposobach unikania zatrucia tlenkiem węgla. Materiał dostępny jest na stronie urzędu pod linkiem http://www.mazowieckie.pl/portal/pl/2/11812/Uwaga_na_tlenek_wegla.html.