Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
53. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na muzyczną ucztę – 53. Siedleckie Zaduszki Jazzowe. Dwudniowy cykl koncertów w Sali Widowiskowej „Podlasie” zaplanowaliśmy na 3 i 4 listopada. Jak co roku staraliśmy się zadbać o zróżnicowany program, zapraszając znakomitych artystów, którzy dostarczą Państwu wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Podczas tegorocznej edycji moc atrakcji i prawdziwa uczta jazzowa w wykonaniu największych sław gatunku.

Festiwal otworzy Kuba Badach z zespołem w programie w pełni zaduszkowym – „Tribute to Andrzej Zaucha”. Druga odsłona czwartkowa to doborowo obsadzony kwartet Janusza Muniaka – wybornego saksofonisty i jednej z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Piątkowe koncerty otworzy projekt QuintophoniQ – artystyczne wyzwanie polegające na połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. Projekt tworzą Leszek Kułakowski Trio i zespół Tomasza Gołębiewskiego. Gościnnie w projekcie udział weźmie Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent a także znakomity skrzypek jazzowy. Na finał jazz w nowoczesnym wydaniu w wykonaniu Trio Włodka Pawlika, sięgający do najlepszych wzorców stylu jazzu współczesnego oraz do najbardziej osobistych jazzowych inspiracji pianisty.

Ceny biletów: 60 zł – jeden dzień oraz 90 zł – karnet dwudniowy.
Przedsprzedaż: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, ul. Pułaskiego 6 w godz. 8.00 – 17.00.

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

INFORMACJE ROZSZERZONE
3 listopada 2011r., godz. 19.00 – program, Sala Widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63

Kuba Badach – Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha

Kuba Badach – voc
Jacek Piskorz – p
Marcin Górny – kbds
Grzegorz Piotrowski – ss, ts
Michał Barański – b, bg
Przemysław Maciołek – g
Daniel Soltis – dr
oraz
High Quality Quartet
Wojciech Sablik – vn I
Katarzyna Gluza – vn II
Zuzanna Sosińska – vl
Natalia Makuch – vc

Kuba Badach – wokalista, kompozytor, aranżer, lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988, nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla Kuby przez W. Pieregorólkę, J. Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 r. rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, której absolwentem został w grudniu 2000 roku. Podczas studiów brał udział w wielu projektach muzycznych. Współpracował wtedy m. in. z Katarzyną Gaertner, Robertem Jansonem (nagrał z nim dwie płyty: „Trzeci Wymiar” i „Nowy Świat”) oraz zespołem Polucjanci (od 1996 roku, wydana jedna płyta „Tak po prostu”). Od 1999 Kuba współpracuje z zespołem The Globetrotters, z którym wydał trzy płyty („Stay in Neverland”, „Fairy tales of the trees”, „Both Sides”). Od roku 2003 Badach współpracował z kilkoma artystami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak Kayah, Robert Chojnacki, Ania Szarmach, Dorota Miśkiewicz, Carrantuohill, Grzegorz Kapołka i inni. Od 2010 Kuba bierze również udział w projekcie Michała Jurkiewicza „Śrubki”.

W kwietniu 2009 roku ukazała się nowa płyta Kuby Badacha „Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha”, z której utwory będziemy mogli usłyszeć podczas zaduszkowego koncertu. Pośród utworów spotkamy tak dobrze znane jak „Siódmy rok”, „Byłaś serca biciem” czy „C’est la vie”.

„- To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”… Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory i zaprosić do współpracy tych muzyków, którzy zawsze byli dla mnie mistrzami… ” – opowiada o albumie Kuba.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sGasDH7aQcQ[/youtube]

Janusz Muniak Quartet

Janusz Muniak – ts
Michał Tokaj – p
Grzegorz Grzyb – dr
Maciej Adamczak – b

Janusz Muniak to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej. Zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół okazał się dobrą szkołą jazzowego grania: Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki – Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 r. z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967r. powrócił do kwintetu Tomasza Stańki.

Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Dopiero po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk zdecydował się prowadzić własne zespoły.

W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego, jazzowego pokolenia: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. Po kilku sezonach (w 1979 roku) Muniak utworzył autorski kwartet (z gitarzystą Jarosławem Śmietaną). Standardowy kwartet stał się dla saksofonisty możliwością realizacji najbardziej karkołomnych, jazzowych aspiracji.

Przez zespoły Muniaka „przewinęli się” najwybitniejsi polscy jazzmani, Muniak był także artystą, z którym często i chętnie współpracowali także zagraniczni artyści. Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ixXJiM1JFVE[/youtube]

4 listopada 2011r., godz. 19.00 – program, Sala Widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63

QuintophoniQ & Krzesimir Dębski
Duo Q4Q:
Tomasz Gołębiewski – vn
Małgorzata Korpysz – vn
Leszek Kułakowski Trio:
Leszek Kułakowski – p
Jacek Pelc – dr
Piotr Kułakowski – b
oraz gościnnie
Krzesimir Dębski – vn

QuintophoniQ to artystyczne wyzwanie polegające na połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. To nietypowy język mistrzów polskiego jazzu, poukładany w żelazne ramy klasycznej partytury. Tradycyjne brzmienie skrzypiec oraz swingujacy jazz w improwizacjach i akompaniamentach wywierają niezatarte wrażenie.

Celem przedsięwzięcia jest przekonanie miłośników muzyki klasycznej do młodszej siostry tego gatunku – muzyki jazzowej, jak również oswojenie słuchaczy jazzu z brzmieniem instrumentów smyczkowych. Miłość do muzyki pozwala na przekraczanie tradycyjnych barier.

Do współpracy przystąpili mistrzowie muzyki jazzowej: Krzesimir Dębski, Jacek Delong, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Adam Manijak, Zbigniew Namysłowski, Paweł Serafiński, Maciej Strzelczyk, Michał Urbaniak i Jan Walczyński stworzyli utwory na duo skrzypcowe i trio jazzowe.

Duo Q4Q – to zespół stworzony przez koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej, Tomasza Gołębiewskiego. Jego nowatorskie poszukiwania artystyczne zaowocowały dotychczas m.in. nagraniem płyty Cztery Pory Roku A. Vivaldiego na kwartet smyczkowy i harfę oraz projektami: z muzyką współczesną „Muzyka Łodzi przełomu wieków” i kolejnym łączącym klasykę z jazzem – „raneQ”. Duet, który tworzy wspólnie z Małgorzatą Korpysz, bazując na klasyce i muzyce starych mistrzów, nie unika eksperymentów z muzyką nową i jazzową, z satysfakcją grając utwory najwybitniejszych przedstawicieli gatunku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EkfRyzlI7xs[/youtube]

Leszek Kułakowski Trio

Leszek Kułakowski należy bez wątpienia do elity polskich artystów jazzowych. Kreatywna, charyzmatyczna osobowość, wielki talent i ogromny potencjał twórczy sprawia, że od lat współpracuje z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertuje na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Jest pomysłodawcą i inspiratorem Komeda Jazz Festival w Słupsku, który prowadzi od 1996 roku do dziś. Jego płyty (m.in. Katharsis, Eurofonia) zdobyły wiele tytułów i nagród. Zainteresowanie lidera muzyką tzw. „klasyczną” daje tworzonym przez Niego zespołom możliwość udziału w eksperymentach związanych zarówno z małymi formami kameralnymi, jak i wielkimi przedsięwzięciami orkiestrowymi łączącymi klasykę z jazzem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Yb6afqdgstk[/youtube]

Gościnnie na scenie Krzesimir Dębski.

Krzesimir Dębski – kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych (Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na wspólnej).

Włodek Pawlik Trio

Włodek Pawlik – p
Paweł Pańta – b
Cezary Konrad – dr

Włodek Pawlik – „Pawlik to Vladimir Horowitz jazzu. Jest on zjawiskiem samym w sobie. Każdy powinien go posłuchać” – tak Eric van’t Groenevout napisał do „Who is Who” o koncercie Włodka Pawlika na North Sea Jazz Festiwal w Hadze (1998). Już samo zaproszenie na ten festiwal jest wielkim zaszczytem – w ciągu ostatnich 30 lat tylko kilku polskich jazzmanów miało możność tam zagrać. Włodek komponuje muzykę symfoniczną, filmową, jazzową, wokalną i kameralną. Ma w swoim dorobku 15 autorskich płyt, a jego album „Stabat Mater” uzyskał prestiżowy tytuł „Płyty roku” (Jazzi Magazine). Jest laureatem międzynarodowych konkursów jazzowych i kilkukrotnym zdobywcą tytułu „Muzyk Roku” (Jazzi Magazine). Koncertuje w Europie, Azji i USA, gdzie jest także cenionym wykładowcą uniwersyteckim. Prowadził wykłady m.in. na Western Michigan University i podczas International Jazz Conference ’99 w Los Angeles. Był członkiem jury V edycji American Jazz Piano Competition w Indianapolis. Współpracował z muzykami należącymi do światowej czołówki jazzu. Koncertowali z nim m.in.: Richie Cole, Spike Robinson, Sal Nistico, Herb Geller, Alex Riel, Johannes Faber, Dusko Goykovic, Wolfgang Haffner, Scott Hamilton, Tom Knific, Billy Hart oraz Randy Brecker. Stała współpraca łączy go z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet. Włodek Pawlik komponuje także na potrzeby filmu; jego oprawę muzyczną można było usłyszeć w styczniu 2005, w sztuce Teatru Telewizji: „Na wsi”.

Paweł Pańta to muzyk o gruntownym wykształceniu klasycznym. Jako jazzman występował w zespołach Zbyszka Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Wojtka Majewskiego, Roberta Majewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Współpracuje również z Polską Orkiestrą Radiową i kwartetem Prima Vista, gdzie koncertuje z takimi solistami jak: K. A. Kulka, P. Paleczny, J. Stanienda, T. Wojnowicz czy W. Kłosiewicz. Z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia nagrał – wspólnie z Karolem Radziwonowiczem – dwie płyty poświęcone twórczości Fryderyka Chopina. Występował z międzynarodową orkiestrą Philharmonie der Nationen w Niemczech, USA, Chinach i Rosji, a na BBC Proms Festival i Berliner Festspiele koncertował z Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzoną przez Claudio Abbado. Jest zdobywcą trzeciej nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

Cezary Konrad w swoim dorobku ma prawie 40 płyt. Współpracował z czołówką polskiej sceny – Anną Marią Jopek, Edytą Bartosiewicz, Kubą Stankiewiczem, Ireną Santor, Tomaszem Stańko, Elżbietą Wojnowską oraz gwiazdami światowego formatu: Randy Brecker’em, Susan Weinert, Didier’em Lockwood’em i Patem Metheny. Występował w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, a z kwartetem Kuby Stankiewicza nagrał płytę „Nothern Song”, która otrzymała tytuł Płyty Roku ’94 (Jazzi Magazine). Wielu uważa go za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego – od kilku lat miesięcznik „Jazz Forum” nieprzerwanie przyznaje mu w tej kategorii pierwsze miejsce. Debiutował w zespole Central Heating Trio, zajmując I miejsce na festiwalu Jazz Juniors ’90 w Krakowie i zdobywając nagrodę festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz Do Kariery. Trio weszło także do finału międzynarodowych konkursów jazzowych w Leverkusen. Jako perkusista symfoniczny grał w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie oraz orkiestrze Sinfonia Varsovia.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IAEYBh05t2Q[/youtube]

WYDARZENIE NA FACEBOOKU