Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu




IV Siedlecki Jarmark Św. Stanisława

IV Siedlecki Jarmark Św. Stanisława to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nie eksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie.

Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw. Jesteśmy przekonani, że Jarmark zjednoczy jeszcze bardziej mieszkańców miasta Siedlce i przyległych miejscowości, stwarzając okazję do dzielenia się bogactwem tradycji i kultury a także zdecydowanie wzmocni walory turystyczne regionu.

Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stanie się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych.

Impreza odbędzie się na placu głównym w centrum miasta, na którym tradycyjnie organizowane są imprezy kulturalne. Zwieńczeniem Jarmarku będą koncerty muzyczne z udziałem najciekawszych zespołów grających muzykę folkową. W tym roku zagrają „Kapela Pieczarki” oraz „Kapela Ze Wsi Warszawa”.

Zapraszamy do zapoznania się z programem tego wydarzenia, pozostając w przekonaniu, iż znajdzie on Państwa zainteresowanie i uznanie.

Piątek- 6 maja
godz. 10.00 – 18.00 – Prezentacje targowe. – Targi edukacyjne siedleckich placówek oświatowych. Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego
godz. 11.00 – Uroczyste otwarcie Jarmarku -Plac gen. Wł. Sikorskiego

Sobota – 7 maja
godz. 9.00 – 18.00 – Prezentacje targowe. Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego
godz. 10.00 – Koncert Młodzieżowego Big Bandu z Holandii – Skwer Jana Pawła II
godz. 18.00 – „U Patrona Miasta na imieninach” – Koncert finałowy Jarmarku
Wystąpią: Kapela Pieczarki oraz Kapela Ze Wsi Warszawa – Plac gen. Wł. Sikorskiego

Ponadto w dniu 7 maja 2011 o godz. 10.00 zaplanowany jest występ 20-osobowego Młodzieżowego Big Bandu z Holandii, który koncertuje po całej Europie, dając darmowe koncerty. Muzycy w wieku od 13 do 20 lat są uczniami dwóch szkół muzycznych. Big Band posiada bardzo bogate instrumentarium, gra muzykę wszystkich pokoleń, rozrywkową, jazz oraz aranżacje znanych utworów.

Natomiast od godz. 18.00 zaplanowany jest koncert finałowy Jarmarku „U PATRONA MIASTA NA IMIENINACH”. Wystąpią:

Kapela Pieczarki

Zespół „Kapela”, obecnie „Kapela Pieczarki”, to grupa z Żywiecczyzny, grająca muzykę określaną jako FOLK ROCK, która powstała w 1992 roku i do dnia dzisiejszego zagrała ok. 1000 koncertów w kraju i zagranicą. Zespół posiada na swoim koncie „złotą płytę” za album „Wina nalej”, występy na największych festiwalach w kraju m.in. Sopot Festiwal, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Przystanek Woodstock, nominację do nagrody „Fryderyk” za album „Moja miła”, wpis do „Encyklopedii Polskiego rocka” oraz wiele występów w programach telewizyjnych.

Kapela Ze Wsi Warszawa

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. „Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja” – 1998 r. – II nagroda i nagroda publiczności. Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – „Wymixowanie”. W tym roku KzWW po raz kolejny udaje sie do USA promując „Infinity” co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy „Popmatters” uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzycznych 2009 roku. W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – „Fryderyk” za najlepszy album Folk/World Music. To trzeci Fryderyk w historii zespołu.