Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Dzielnicowy zatrzymał sprawcę 5 napadów!

4go stycznia, dzielnicowy siedleckiej komendy mł. asp. Marek Jastrzębski zatrzymał 28 – latka, usiłującego zbiec z miejsca napadu rabunkowego na placówkę bankową znajdującą się przy ul. Świrskiego. Jak ustalili dotychczas pracujący przy tej sprawie policjanci zatrzymany jest sprawcą 4 podobnych napadów, do których doszło na terenie Siedlec w przeciągu 2 minionych miesięcy. W momencie zatrzymania sprawca gwałtownie atakując funkcjonariusza próbował zbiec z miejsca, jednak zdecydowana postawa policjanta uniemożliwiła mu ucieczkę.

Na początku listopada 2010 roku w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego doszło do napadu rabunkowego na placówkę bankową. Zamaskowany sprawca przed godz. 18.00 wszedł do placówki i przedmiotem przypominającym broń owiniętym w plastikową reklamówkę sterroryzował pracownice, po czym zrabował pieniądze i zbiegł z miejsca. Po uzyskaniu informacji o tym przestępstwie policjanci przystąpili do poszukiwania sprawcy. Skrupulatnie sprawdzali każdy ślad i informację mogącą naprowadzić ich na trop przestępcy. Jednak początkowo praca funkcjonariuszy nie przyniosła zamierzonych efektów. Sprawca po raz kolejny dał o sobie znać 13 grudnia 2010, a celem jego napadu stał się jeden ze sklepów przy ul. Sienkiewicza. Do podobnych napadów na terenie miasta doszło również 30 grudnia około godz. 17.20 również przy ul. Sienkiewicza oraz 31 grudnia około godz. 13.30 przy ul. Kochanowskiego.
W każdym z tych przypadków sposób działania przestępcy był podobny. Z wstępnej analizy wynikało, że przestępstw tych dokonuje jeden mężczyzna. Zuchwałość oraz częstotliwość, z jaką sprawca zaczął atakować, dodatkowo zdopingowała funkcjonariuszy do ustalenia jego tożsamości. Rozpoczęto skoordynowane działania zmierzające do zatrzymania przestępcy.

Tak było do wczoraj. W czasie zaplanowanej akcji biorący w niej udział dzielnicowy około godz. 16.55 w rejonie jednej z placówek bankowych przy ul. Świrskiego zauważył wychodzącego z niej mężczyznę, który twarz zasłoniętą miał szalikiem a w reku trzymał zwiniętą reklamówkę z jakimś przedmiotem wewnątrz niej. Dzielnicowy zareagował błyskawicznie – mł. asp. Marek Jastrzębski ruszył w stronę przestępcy. Gdy ten zorientował się, że ma do czynienia z policjantem, gwałtownie zaatakował interweniującego funkcjonariusza. Napastnik licząc na to, że uniknie zatrzymania, zaczął zadawać policjantowi ciosy pięściami po głowie. W czasie tej szarpaniny obydwaj przewrócili się, przy czym dzielnicowy niefortunnie upadł twarzą na stopnie schodów. Pomimo odniesionych obrażeń policjant nie odpuścił przestępcy i nie pozwalał mu zbiec. W tym czasie z pomocą przyszedł mu drugi funkcjonariusz, który patrolował nieopodal inny odcinek ul. Świrskiego. Policjanci po chwili obezwładnili bandytę. Na słowa uznania zasługuje również postawa przypadkowego przechodnia, który gdy zorientował się, że szarpanina trzech mężczyzn to zatrzymanie sprawcy napadu przyłączył się do policjantów z pomocą.

Zatrzymanym okazał się 28 – letni mieszkaniec pow. słubickiego, który od 8 lat przebywa na terenie Siedlec. Mężczyzna ten wcześniej nigdy nie był notowany przez policję. Obecnie sprawca przebywa w policyjnym areszcie a o jego dalszym losie w najbliższym czasie zadecyduje prokurator. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.
Poprzez niefortunny upadek w czasie zatrzymania dzielnicowy Jastrzębski doznał złamania kości twarzoczaszki i obecnie przebywa w szpitalu. Dzisiaj na wizytę do rannego policjanta , który przebywa w siedleckim Szpitalu Wojewódzkim udał się Komendant Miejski Policji w Siedlcach podinsp. Marek Fałdowski, który podziękował dzielnicowemu za wzorową postawę i ponadprzeciętne zaangażowanie podczas zatrzymania tego groźnego przestępcy. W czasie rozmowy Komendanta Fałdowskiego z nadzorująca rehabilitację funkcjonariusza ordynator oddziału laryngologi dr Ewa Komoń – Kotecką wyraziła ona przekonanie, że odniesione przez dzielnicowego obrażenia nie będą stwarzały poważnych powikłań zdrowotnych i w ciągu najbliższych dni stan jego zdrowia powinien ulec poprawie.

autor: kom. Jerzy Długosz, KMP Siedlce

Odpowiedź do artykułu “Dzielnicowy zatrzymał sprawcę 5 napadów!

  1. irekk

    głupoty panowie piszecie. nie było drugiego policjanta!! był policjant, przypadkowy przechodzeń i pracownicy ochrony. nie piszcie głupot!! oni pomogli temu policjantowi założyc kajdanki i przytrzymać do czasu kiedy zjawili sie mundurowi policjanci. było być na miejscu i to widzieć, a nie pieprzyć głupoty!!! jaka jest ochrona to każdy wie, ale oni pomogli wtedy policjantowi, tylko jak zawsze o nich piszecie tylko jak coś zrobią źle!!!