Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Pomnik Wolności już stoi

Prace nad Pomnikiem Wolności dobiegają końca, już teraz możemy podziwiać pomnik w całej okazałości.

Do dokończenia pozostały jeszcze maszty na flagi oraz oświetlenie obiektu, oficjalne odsłonięcie odbędzie się 11go listopada 2010 roku z okazji 92 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w tym dniu także odbędą się imprezy okolicznościowe na terenie Placu Wolności, więcej informacji można znaleźć tutaj. Pomnik odbudowała firma Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk z Siedlec, całkowity koszt odbudowy zamknął się w 611,89tys zł.


Zobacz panoramę sferyczną Placu Wolności:

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Obsługa panoram:
Prawym przyciskiem myszy klikamy na panoramie, a następnie „Go full screen” w celu optymalnego widoku panoramy.

Widok obsługujemy także myszką, w celu obrotu: wciskamy lewy przycisk myszki i poruszamy się w dowolną stronę. W celu przybliżenia lub oddalenia używamy „roll balla”.

Zobacz więcej panoram.

Historia Pomnika Wolności w Siedlcach
Pomnik Wolności został wybudowany w 1933 roku dla upamiętnienia piętnastej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Został on wzniesiony staraniem Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Budowa została poprzedzona zbiórką wśród mieszkańców Siedlec i powiatu, podczas której rozprowadzono cegiełki.

Pomnik został odsłonięty 15 listopada 1933 roku. Autorem projektu, jedenastometrowego monumentu, był Jan Komar, nauczyciel rysunku w Gimnazjum Podlaskim im. Hetmana St. Żółkiewskiego.

Warto wspomnieć, że okrągły plac w dzielnicy Nowe Siedlce nosił początkowo nazwę Plac 11 Listopada. 26 października 1933 r. uchwałą Rady Miejskiej w Siedlcach zmieniono jego nazwę na Plac Wolności.

Jesienią 1941 roku niemieccy saperzy założyli ładunki wybuchowe pod pomnik, a następnie wysadzili go w powietrze. Niestety nie jest znana dokładna data tego smutnego wydarzenia. Najczęściej źródła wskazują na jesień 1941 roku.

W lipcu 2010 roku rozpoczęła się odbudowa Pomnika Wolności dzięki staraniom Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wolności w Siedlcach. Prace zostały zakończone w drugiej połowie października.

na podstawie: pomnikwolnosci.siedlce.pl

3 odpowiedzi do artykułu “Pomnik Wolności już stoi

  1. Lori

    Paskudny! Jakim prawem stawia się coś tak obleśnego na samym środku tak ładnego placu. Zepsuli wszystko. Co było złego w poprzednim (na zdjęciu wyżej)? Teraz stoi taki stolec! Gratuluję pomysłu i wyczucia estetycznego!

  2. admin Autor

    Pomnik jest dokładną kopią tego, który stał w latach 1933-41, w tym samym miejscu, może się podobać, lub nie 🙂