Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Europejskie Dni Dziedzictwa na Mazowszu

Miasto Siedlce po raz kolejny jest współorganizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa na Mazowszu. EDD obchodzone są od 19 lat w 50 krajach Europy z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej. Są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Polska dołączyła do grona współorganizatorów w 1992 r.

Jednym z celów EDD jest kształtowanie tożsamości narodowej kulturowej poprzez zapoznawanie z dziedzictwem kulturalnym: niematerialnym -jak dorobek artystów oraz materialnym w tym udostępnianie lokalnym społecznościom zabytkowych obiektów na co dzień niedostępnych.

W tym roku hasło przewodnie brzmi : „Od pomysłu do przemysłu”. Koordynatorem obchodów na terenie naszego miasta w imieniu władz samorządowych już po raz czwarty jest Miejski Ośrodek Kultury.

EDD w Siedlcach potrwają od 12 do 19 września. Przez te dni odbędzie się szereg działań kulturalnych. 12 września można będzie obejrzeć w Muzeum Regionalnym pokaz kolekcji p.Włodzimierza Soszyńskiego „Patenty czeladnicze i mistrzowskie rzemiosła w Polsce”, 17 września wziąć udział w wycieczce do Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu 13, 14 i 15 września posłuchać wykładów: p. Sławomira Kordaczuka „Szlakiem wiatru i sów. Wiatraki regionu”, p.Wandy Księżpolskiej „Ostatni bednarze” i p. Zofii Sidorczuk-Andrzejewskiej „Dworce siedleckiego węzła kolejowego”.

Finałem obchodów EDD w Siedlcach będzie koncert Kwartetu Smyczkowego „Aleksandria” w składzie:
Danuta Feruś-Żurek – I skrzypce
Alicja Żurek– II skrzypce
Piotr Grabowicz– altówka
Edyta Koć– wiolonczela

Zagrają utwory: F. Chopina, W. A. Mozarta, S. Moniuszki, A. Dvoraka, J. F. Haendla, M. K. Ogińskiego, M. Karłowicza.

Koncert na który wstęp jest wolny, odbędzie się o godz. 17.00 na Skwerze im. T. Kościuszki lub w razie złej pogody w Pałacu Ogińskich – Sala Senatu. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

źródło: MOK Siedlce