Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Szantaż i narkotyki

W policyjnym areszcie zatrzymano 5 mieszkańców Siedlec. Mężczyźni ci działając w porozumieniu próbowali zmusić siedleckiego przedsiębiorcę do wypłacenia 20 000 złotych okupu w zamian za płytę, na której ich zdaniem znajdowały się zdjęcia kompromitujące mężczyznę.

Dzięki sprawnej akcji powiadomionych o tym fakcie policjantów wszyscy „szantażyści” zostali ustaleni i zatrzymani. W czasie realizacji sprawy u dwóch z nich dodatkowo ujawniono narkotyki. Zatrzymanym grozi obecnie do 10 lat pozbawienia wolności.

19 kwietnia br. do jednego z siedleckich przedsiębiorców zadzwonił nieznany mu mężczyzna. W czasie rozmowy anonimowy rozmówca oświadczył, że jest w posiadaniu płyty CD, na której znajdują się zdjęcia, mogące skomplikować sytuację rodzinną mężczyzny. Jednak posiadający płytę sprawca wykazał się „wyrozumiałością” i oświadczył pokrzywdzonemu, że odda mu tą płytę, jeżeli wypłacony mu zostanie okup w wysokości 20 000 złotych. Podczas rozmowy „szantażysta” dodatkowo zaznaczył, że w przypadku gdyby przedsiębiorca nie zamierzał odzyskać płyty, jego znajomi „dokończą sprawę”. To pokrzywdzony odebrał już jako groźbę.

O całej sytuacji postanowił powiadomić policję. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania. Wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia techniczne będące na wyposażeniu policji zaczęli ustalać przestępcę. Profesjonalnie przygotowano również zasadzkę w miejscu, w którym miało dojść do przekazania okupu. Podjęte przez pracujących przy tej sprawie funkcjonariuszy działania uwieńczone zostały sukcesem. W czasie umówionego spotkania, w czasie którego miało nastąpić przekazanie pieniędzy, policjanci zatrzymali trzech pierwszych sprawców. Realizowane dalej czynności pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie dwóch kolejnych ich wspólników. W czasie przeszukań u dwóch z nich ujawniono również narkotyki, tj. prawie 50 gramów marihuany i 44 gramy amfetaminy. O losie zatrzymanych w najbliższym czasie zadecyduje prokuratura, a popełnione przez nich przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

autor: kom. Jerzy Długosz
KMP w Siedlcach