Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010 w NoveKino Siedlce

1 marca 2010 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2010, najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Polsce, przyznawanych głosami Polskiej Akademii Filmowej. W dniach 16-20 kwietnia NoveKino Siedlce i eSiedlce.pl zaprasza na przegląd nagrodzonych filmów – laureatów nagród Orły 2010, w ramach którego widzowie zobaczą:


16 kwietnia: Biała wstążka (najlepszy film europejski). Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar. Nauczyciel miejscowej szkoły obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę.

17 kwietnia: Dom zły (najlepsza reżyseria, nagroda publiczności). Akcja filmu rozgrywa się w Bieszczadach, w czasie stanu wojennego. Milicyjna ekipa dochodzeniowa próbuje odtworzyć przebieg wydarzeń z miejsca zbrodni. Podejrzany Edward Środoń w trakcie wizji lokalnej opowiada historię, która wydarzyła się w gospodarstwie Dziabasów, feralnej nocy jesienią 1978 roku. Pozornie proste, kryminalne dochodzenie okazuje się być sprawą posiadającą drugie, a może i nawet trzecie dno.

18 kwietnia: Wojna polsko-ruska (najlepsza główna rola męska). Silnemu (Borys Szyc) nie układa się z Magdą (Roma Gąsiorowska). Ich miłość to ciągła walka. Pełen złości Silny, niczym bolid przejedzie z zawrotną prędkością przez kilka dni swojego szalonego życia, spotykając niezwykłe kobiety: Andżelę (Maria Strzelecka) – pełną dojechanych marzeń wrażliwą dziewicę, Natę (Sonia Bohosiewicz) – starą przyjaciółkę, miłośniczkę wąchania zupek w proszku, Olę (Anna Prus) z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego oraz… Dorotę (Dorota Masłowska) – nastolatkę, w której głowie dzieje się cały ten film.

19 kwietnia: Mniejsze zło (najlepsza drugoplanowa rola męska). Jak być kimś, będąc nikim? Poruszająca opowieść o człowieku gotowym na wszystko dla osiągnięcia sukcesu, osadzona w realiach chwiejącego się w posadach komunizmu w Polsce. Kamil ma jasny cel – chce zostać pisarzem. Nie dlatego, że kocha literaturę, ale ponieważ wie, że bycie pisarzem w ówczesnej Polsce jest równoznaczne z osiągnięciem sukcesu finansowego i prestiżu. Kamil ma też pewien zasadniczy problem – nie potrafi pisać. Będąc na studiach sprytnie udaje nowatorskiego poetę, ale ma świadomość, że na dłuższą metę nie da się być pisarzem nie umiejąc napisać nawet opowiadania. Chyba, że jest się gotowym na wszystko. Kamil, aby utrzymać się na fali musi coraz częściej dopuszczać się oszustw i podłości, manipulować i iść na upokarzające kompromisy. Wszystko to w imię sukcesu. Tymczasem wokół niego ludzie autentycznie w coś wierzą i toczą swoją walkę. W Polsce wybucha stan wojenny, setki ludzi, także kolegów Kamila trafiają do więzień. Kamil zaczyna rozumieć jak niewiele wart jest jego sukces. Ale czy będzie miał dość siły i odwagi, by naprawdę stać się kimś?

20 kwietnia: Rewers (najlepszy polski film, najlepszy scenariusz). Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury…

Przegląd filmowy laureatów nagród Orły 2010 to niepowtarzalna okazja, by w ciągu pięciu dni zobaczyć najlepsze polskie produkcje ostatniego roku. Bilety na pojedyncze seanse przeglądu w cenie 13 zł oraz karnety na wszystkie filmy za jedynie 50 zł do nabycia w kasach NoveKino Siedlce już od 5 kwietnia. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godz. 18:00.

Organizatorami Przeglądu Laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 jest Niezależna Fundacja Filmowa – organizator Polskich Nagród Filmowych Orły oraz Instytucja Filmowa MAX-FILM S.A, której działalność związana jest nie tylko z dystrybucją filmów i zarządzaniem kinami, ale także promowaniem kultury oraz propagowaniem kinematografii polskiej i zagranicznej. Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejska Akademia Filmowa. Od 2008 roku na czele Polskiej Akademii Filmowej stoi prezydent, pani Agnieszka Holland. Polska Akademia Filmowa należy do FAN of Europe (Film Academies Network of Europe), inicjatywy skupiającej pod egidą Europejskiej Akademii Filmowej narodowe akademie filmowe, mającej na celu promocję europejskiego kina oraz edukację i wspieranie młodych talentów.

Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 16 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Film Europejski oraz – w kategorii wprowadzonej w ubiegłorocznej edycji – Odkrycie Roku.

Patronat medialny nad przeglądem sprawują: Tygodnik Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie, TV Siedlce oraz portal internetowy eSiedlce.pl