Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Zbiórka na odbudowę Pomnika Wolności

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta poinformowano o rozpoczęciu społecznej zbiórki na odbudowę Pomnika Wolności w Siedlcach.


Darowizny można wpłacać na konto Urzędu Miasta Siedlce: 92 1020 4476 0000 8602 0022 0673 z dopiskiem „Odbudowa Pomnika Wolności”.

W trakcie konferencji prasowej, w której udział wzięli: prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępcy Marta Sosnowska i Jarosław Głowacki, przewodniczący siedleckiego Oddziału NSZZ „Solidarność” i radny Rady Miasta Sylwester Czyżyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Stefan Somla i Adam Bobryk, radny Marek Kordecki, skarbnik Miasta Kazimierz Paryła poinformowano dziennikarzy o rozpoczęciu akcji, której zwieńczeniem będzie odsłonięcie pomnika 11 listopada.

– O potrzebie odbudowy Pomnika Wolności, wysadzonego przez Niemców w 1941 roku mówiono w Siedlcach już na początku lat dziewięćdziesiątych – powiedział prezydent Wojciech Kudelski. – Do tej pory jednak sprawa ta była odkładana. Dopiero teraz za sprawą siedleckiej „Solidarności” trafiła na właściwe tory. Pan przewodniczący Sylwester Czyżyk zaangażował się w tą sprawę osobiście, a Rada Miasta na lutowej sesji podjęła uchwałę o odbudowie Pomnika Wolności. Wybudowany na Nowych Siedlcach pomnik był dla siedlczan symbolem odrodzonej po latach niewoli Polski i miejscem spotkań ówczesnej młodzieży.

Wybudowany w 1933 roku jedenastometrowy monument upamiętniał piętnastą rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i stał na placu 11 Listopada, dzisiaj Placu Wolności w Dzielnicy Nowe Siedlce. Został wzniesiony staraniem Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Autorem projektu był Jan Komar, nauczyciel rysunku w Gimnazjum Podlaskim im. Hetmana St. Żółkiewskiego. Pomnik zostanie odbudowany wg projektu z 1933 roku.

– Chcemy powołać Honorowy Komitet Odbudowy Pomnika Wolności. Do jego składu chcemy zaprosić Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ks. biskupa ordynariusza Zbigniewa Kiernikowskiego oraz wszystkich żyjących Honorowych Obywateli Miasta Siedlce – powiedział przewodniczący siedleckiej „Solidarności” Sylwester Czyżyk. – W imieniu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wolności zwracam się z gorącą prośbą do Mieszkańców Siedlec o przekazywanie na wskazane konto dobrowolnych wpłat, które zostaną przeznaczone na odbudowę pomnika. Poszukujemy także wszelkich pamiątek, fotografii, które pozwolą na wierne odtworzenie istniejącego przed wojną Pomnika.

Podkreślając znaczenie tego pomnika, naczelnik Biura Prezydenta Miasta Mariusz Orzełowski, zwrócił uwagę, że był on szczególnie niewygodnym monumentem dla hitlerowskich okupantów. – Właśnie dlatego właśnie ten pomnik postanowili zburzyć, a pozostawili stojący w centrum miasta Pomnik Marszałka Piłsudskiego – powiedział.

Wszyscy darczyńcy – osoby prawne i fizyczne – jeżeli będą tego sobie życzyły, zostaną uhonorowani poprzez wpis i umieszczenie w specjalnym miejscu w strukturze pomnika. Niebawem ruszy także strona internetowa www.pomnikwolności.siedlce.pl, na której zamieszczane będą wszystkie informacje o trwającej akcji, dokumentacja odbudowy oraz lista darczyńców.

Wpłat można dokonywać na konto Urzędu Miasta Siedlce:

92 1020 4476 0000 8602 0022 0673 z dopiskiem „Odbudowa Pomnika Wolności”

Odpowiedź do artykułu “Zbiórka na odbudowę Pomnika Wolności

  1. juraaa

    Brawo , takie miejsca muszą być w pamieci dla pokoleń .Zinteresowani są budową pomnika mieszkańcy Siedlec obecnie mieszkający w USA.Chca dołożyć swoją cegiełke