Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Kronika policyjna 15-28 czerwca 2009

TRAGICZNY WYPADEK
23 czerwca o godzinie 16:30 w Drupii, kierujący skuterem 42-letni mężczyzna, na łuku drogi, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwną stronę jezdni, po czym zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka ciągnikiem rolniczym Ursus C-360 kierowanym przez 19-letniego mężczyznę. W wyniku zdarzenia kierujący skuterem poniósł śmierć na miejscu. Prowadzący postępowanie policjanci szczegółowo wyjaśniają przebieg i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

NIELEGALNE NAWIGACJE SAMOCHODOWE
Jak wynikało z uzyskanych przez policjantów informacji, na terenie jednego z targowisk miejskich można zakupić nawigacje samochodowe po bardzo konkurencyjnych cenach, w stosunku do cen tego typu urządzeń oferowanych w sklepach komputerowych i motoryzacyjnych. Nawigacja samochodowa działa przy wykorzystaniu programu komputerowego. Jak się miało okazać konkurencyjność ceny wynikała z tego, że sprzedający je mężczyzna instalował w tych urządzeniach nielegalne oprogramowanie. Jednak tego typu proceder jest przestępstwem kradzieży wartości intelektualnych chronionych prawem autorskim. W czasie przeprowadzonej w dniu w 24 czerwca kontroli targowiska, policjanci na jednym ze stoisk ujawnili 127 sztuk takich nawigacji. Sprawca do nielegalnego kopiowania programów wykorzystywał własny sprzęt komputerowy. W najbliższym czasie siedlczanin usłyszy zarzuty kradzieży programów komputerowych, a przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

NIEUCZCIWY STAŻYSTA ZŁODZIEJEM
Za włamanie oraz kradzież kosy spalinowej odpowie 40 letni mieszkaniec powiatu siedleckiego. Kradzieży dokonano na szkodę Stowarzyszenia Rodzinne Ogrody Działkowe „Złote Piaski” w Siedlcach. Jak się okazało sprawcą przestępstwa był stażystą, skierowanym tam przez miejscowy urząd pracy. Jego praca polegała m. in. na utrzymywaniu porządku na terenie tych ogrodów. Do wykonywania codziennej pracy niezbędne były mu narzędzia w postaci kosy spalinowej i nożyc do żywopłotu. Pani prezes Stowarzyszenia obdarzając zatrudnionego zaufaniem w czasie gdy musiała wyjechać z miasta wręczyła mu klucze od pomieszczenia gospodarczego, w którym przechowywano powyższy sprzęt. W czasie jej nieobecności bezrobotny zakończył staż. Jakież było jej zdumienie gdy po powrocie do Siedlec stwierdziła, że wraz z stażystą zginęły narzędzia ogrodowe, nad którymi miał mieć on pieczę. W czasie rozmowy telefonicznej jaką z nim przeprowadziła stwierdził, że pożyczył te narzędzia jednemu z działkowców lecz nie zapisał jego nazwiska ani numeru działki. Tu pani prezes po raz kolejny dała mu wiarę. Jednak gdy mijały kolejne dni, a nieznany działkowiec nie zwracał pożyczonych narzędzi, natomiast obdarzony zaufaniem stażysta przestał odbierać od niej telefony, postanowiła o całej sytuacji powiadomić policję. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci niezwłocznie zaczęli ustalać, gdzie może znajdować się zaginiony sprzęt działkowy. W wyniku tych działań ustalono, że z pomieszczeń gospodarczych skradł go stażysta dostając się tam przy pomocy dorobionych kluczy, a całą tę historię wymyślił, aby oddalić od siebie podejrzenia. Policjanci ustalili gdzie przechowywane są skradzione rzeczy i podczas przeprowadzonego w dniu 25 czerwca przeszukania odzyskali je. Nieuczciwy mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w areszcie i w dniu 26 czerwca usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

ZATRZYMANY SPRAWCA ROZBOJU
W dniu 27 czerwca około godz. 21.00 w Siedlcach na ulicy Czerwonego Krzyża do 17 letniego mieszkańca miasta podszedł młody mężczyzna. Sprawca przy użyciu siły wyrwał pokrzywdzonemu kluczyki od skutera a następnie skradł mu ten motorower. Podjęte przez policjantów działania pozwoliły na ustalenie sprawcy i odzyskanie skradzionego skutera. Okazał się nim 23 letni mieszkaniec Siedlec. Mężczyzna ten został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Za przestępstwo to grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

AKADEMIA PODLASKA I POLICJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
W ramach działań „Bezpieczne wakacje” w dniu 22 czerwca siedlecka komenda współuczestniczyła w zorganizowanym przez Akademię Podlaską Dniu Przedszkolaka. Wspólnie z pracownikami Instytutu Pedagogiki siedleckiej uczelni oraz policjantami bawiło się około 100 maluchów z pięciu siedleckich przedszkoli. Na początku przybyłe maluchy zwiedziły nowoczesny budynek Biblioteki Głównej. Następnie impreza przeniosła się na plac przed biblioteką. Tu uczestniczący w spotkaniu policjanci rozmawiali z dziećmi i ich opiekunami o bezpiecznym spędzaniu wakacyjnego czasu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zaprezentowanym policyjnym sprzętem. Największe emocje wśród maluchów wzbudził nowoczesny motocykl będący na wyposażeniu siedleckiej drogówki oraz radiowóz użytkowany przez techników. Policjanci odpowiadali na pytania stawiane przez dzieci oraz szczegółowo tłumaczyli im, do czego służą poszczególne elementy wyposażenie motocykla i radiowozu. Na zakończenie maluchy obejrzały spektakl teatralny pt. „Wakacyjny Pociąg” przygotowany przez studentki I roku Edukacji Wczesnoszkolnej Instytutu Pedagogiki. Jesteśmy przekonani, że pomimo pochmurnej pogody był to dla przedszkolaków dzień pełen wrażeń i radości.

ZŁODZIEJSKIE „TRIO”
16 czerwca na terenie jednego z hipermarketów w Siedlcach zjawiło się trzech młodych mężczyzn. Jak się miało później okazać bynajmniej nie po to, aby coś w nim kupić. Jeden z nich udał się za ogrodzenie ogródka sklepowego, natomiast dwaj pozostali zaczęli chodzić pomiędzy regałami sklepowymi. 15 i 17 latek przebywający na terenie sklepu z wyeksponowanych do sprzedaży towarów wybrali wiertarko – wkrętarkę o wartości 349 złotych i zamiast w stronę linii kas ruszyli z nią do ogródka sklepowego, za ogrodzeniem którego czekał ich 17 letni kompan. Tam sprawcy próbowali przekazać mu skradziony towar podając go ponad ogrodzeniem. Niestety próba kradzieży nie udała im się, ponieważ zareagowała zaalarmowana ochrona sklepu. Stojący za płotem 17 latek widząc interwencję ochroniarzy odrzucił łup i zbiegł z miejsca. Dwaj jego wspólnicy zostali zatrzymani. Natychmiast na miejscu pojawili się powiadomieni o tym zdarzeniu policjanci. 17 latek został zatrzymany w policyjnym areszcie, natomiast nieletniego z siedleckiej jednostki odebrali rodzice. Sprawca, który zbiegł miejsca, nie pozostawał długo anonimowy. Policjanci bardzo szybko ustalili jego personalia. Okazało się, że jest to 17 letni siedlczanin, który powinien przebywać w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Zatrzymany usłyszał zarzut usiłowania kradzieży, za co grozi mu do 5 lat więzienia, natomiast nieletni w najbliższym czasie odpowie za ten czyn przed Sadem dla nieletnich. Prowadzący sprawę policjanci zmierzają do zatrzymania drugiego 17 latka.

WYKRYTA SPRAWA ROZBOJU
8 maja około godz. 12.30 w rejonie mostu garwolińskiego w Siedlcach do 12 latka podeszło dwóch młodych mężczyzn. Jeden z napastników uderzył pokrzywdzonego łokciem w brzuch a następnie przytrzymał go, w tym czasie drugi ze sprawców przeszukał nieletniemu kieszenie i skradł mu pieniądze w kwocie 20 złotych oraz telefon komórkowy. Napadnięty nie znał napastników. O przestępstwie tym siedlecką jednostkę powiadomił tego samego dnia ojciec nieletniego. Prowadzący śledztwo policjanci rozpoczęli działania zmierzające do ustalenia sprawców oraz odzyskania skradzionych przedmiotów. Jak się okazało działania te zakończyły się pełnym sukcesem. Początkowo wytypowano osobę, która mogła posiadać skradziony telefon. Typowanie okazało się właściwe. W czasie przeszukania przeprowadzonego u 20 letniej mieszkanki Siedlec odnaleziono telefon skradziony nieletniemu. Dalsze czynności w tej sprawie pozwoliły kryminalnym na ustalenie sprawców rozboju. 17 czerwca mężczyźni ci zostali zatrzymani, a następnie rozpoznani przez nieletniego jako sprawcy napadu. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy powiatu siedleckiego w wieku 17 lat. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dokonania rozboju. Za przestępstwo to grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

ZATRZYMANY PIJANY WANDAL
16 czerwca około godziny 20.00 dyżurny siedleckiej komendy odebrał telefon od jednego z mieszkańców miasta. Zdenerwowany mężczyzna relacjonował, że przed chwilą nieznany mu przechodzień powybijał szyby w jego mieszkaniu, które znajduje się na parterze budynku wielorodzinnego. Następnie sprawca oddalił się z miejsca. Dyżurny niezwłocznie skierował tam patrol interwencyjny. Sprawcę zatrzymano niedaleko od miejsca zdarzenia. Po udzieleniu mu pierwszej pomocy został on zatrzymany przez policjantów a następnie rozpoznany przez pokrzywdzonego jako sprawca wybicia szyb. W chwili zatrzymania był on nietrzeźwy, jak wykazało badanie miał około 1,9 promila alkoholu w organizmie (0,98 mg/l). Zatrzymany nie potrafił określić motywów swego działania. 17 czerwca usłyszał on zarzut uszkodzenia mienia, gdyż pokrzywdzony powstałe szkody ocenił na kwotę 500 złotych. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności oraz obowiązkiem naprawienia szkody.

ZATRZYMANY NA „GOŚCINNYCH WYSTĘPACH”
Bardzo kosztowny będzie pobyt w naszym mieście dla 20 letniego mieszkańca Węgrowa. Otóż ten młody człowiek wraz z grupą znajomych postanowił, że noc z 17/18 czerwca spędzą w Siedlcach bawiąc się w jednym z tutejszych lokali. Jak wynika z wstępnych ustaleń około godziny 4 rano młody węgrowianin zniknął swoim znajomym oddalając się z lokalu. Około 4.30 patrolujący miasto policjanci zostali powiadomieni, że na jednej z ulic w mieście, przy której powstaje budynek stacji obsługi pojazdów, ktoś wybija okna. Po natychmiastowym dojechaniu na miejsce wskazanej interwencji policjanci zauważyli młodego wandala. Na widok umundurowanych funkcjonariuszy podjął on próbę ucieczki. Został jednak przez policjantów dogoniony i zatrzymany. Po przewiezieniu go do siedleckiej jednostki i poddaniu badaniu na zawartość alkoholu w organizmie okazało się, że jest on pijany. Wynik badania wykazał, że ma on prawie 1,5 promila alkoholu we krwi (0,70 mg/l). Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut uszkodzenie mienia. Pokrzywdzony sumę strat spowodowanych tym chuligańskim zachowaniem ocenił na kwotę 6000 złotych. Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody.

CHCIAŁ WYŁUDZIĆ LAPTOPA
19 czerwca w wyniku działań operacyjnych policjanci uzyskali informację, że w jednym ze sklepów ze sprzętem elektronicznym w Siedlcach pewien mężczyzna złożył wniosek kredytowy i dołączył do niego sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. W ten sposób próbował wyłudzić laptopa o wartości 2200 złotych. Funkcjonariusze z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą udali się do tego sklepu. W wyniku zorganizowanej tam zasadzki w ich ręce wpadł 29 letni mieszkaniec miasta. Przestępca usłyszała zarzuty usiłowania wyłudzenia kredytu. Za ten czyn grozi do 5 lat więzienia. Prowadzący sprawę sprawdzają, czy mężczyzna nie złożył podobnych wniosków także w innych sklepach.

NIELEGALNA HURTOWNIA AKCESORIÓW MILITARNYCH
Prowadzone przez policjantów obserwacje stron internetowych naprowadziły ich na trop nielegalnej działalności prowadzonej przez pewna osobę. Otóż osoba ta przy wykorzystaniu popularnego portalu aukcyjnego w internecie oferował do sprzedaży różnego rodzaju pałki teleskopowe oraz pałki typu „TONFA”. Używanie tego typu akcesoriów militarnych przez osoby nieupoważnione może stworzyć ogromne zagrożenia dla zdrowia a nawet życia ludzkiego. W związku z tym zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami wyrabianiem i obrotem tego typu akcesoriami mogą zajmować się tylko odpowiednie firmy, które posiadają koncesję wydaną przez MSWiA. Prowadzone przez policjantów czynności pozwoliły na ustalenie, że osoba ta swą działalność prowadzi na terenie powiatu siedleckiego i robi to niezgodnie z przepisami gdyż nie posiada takiej koncesji. Po ustaleniu adresu firmy na miejsce udali się policjanci z wydziału przestępstw gospodarczych Przeprowadzone w firmie przeszukanie potwierdziło w całości ustalenia funkcjonariuszy. W trakcie tego przeszukania ujawniono 3349 pałek teleskopowych różnego typu oraz 306 pałek typu „TONFA”. Dzięki działaniom policjantów zabezpieczony sprzęt nie trafi już w niepowołane ręce. W najbliższym czasie właściciele firmy usłyszą zarzutu prowadzenia nielegalnej działalności gospodarczej a przestępstwo to jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

kom. Jerzy Długosz – Oficer Prasowy KMP Siedlce

Odpowiedź do artykułu “Kronika policyjna 15-28 czerwca 2009