Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Warsztaty artystyczne dla niedosłyszących w Siedlcach

Artystyczne warsztaty dla niedosłyszących w Siedlcach: „My też potrafimy tworzyć. Studentów twórczość własna”

Z okazji tegorocznych Jackonaliów siedleckiej Akademii Podlaskiej studenci z miejscowego Duszpasterstwa Akademickiego (DA) zorganizują akcję „My też potrafimy tworzyć. Studentów twórczość własna”. Głównym jej celem jest ukazanie potencjału artystycznego osób mających różnego rodzaju uszkodzenia fizyczne, zwłaszcza zaburzenia bądź wady słuchu. Zgłoszenia trwają.

Pierwszym etapem akcji będą warsztaty artystyczne prowadzone przez studentów z DA i z Projektora – wolontariatu studenckiego. Skierowane są do osób mających różnego rodzaju dolegliwości fizyczne, zwłaszcza zaburzenia bądź wady słuchu. Warsztaty wypełnią kolejny cel – integrację środowiska studenckiego osób niedosłyszących ze studentami słyszącymi.

Termin warsztatów: 22 maja (piątek) oraz 23 maja (sobota) 2009 r. Zajęcia odbędą się w kilku sekcjach m. in. sekcja modelarska, malarska, witrażowa. Podczas warsztatów uczestnikom będą towarzyszyli wolontariusze – studenci z Duszpasterstwa Akademickiego oraz tłumacze języka migowego. Więcej szczegółów przekażą organizatorzy indywidualnie osobom chętnym do wzięcia udziału w warsztatach.

Drugim etapem akcji będzie zaprezentowanie twórczości studentów wszystkim mieszkańcom Siedlec i okolic. 24. maja w niedzielę odbędzie się wystawa powarsztatowa, otwarta dla każdego. O godzinie 10.30 przewidziane jest jej oficjalne otwarcie, na które zostaną zaproszeni znakomici goście z miasta Siedlec. Wystawa potrwa cały dzień, tak, aby każdy mógł dotrzeć i zapoznać się z twórczą pracą przede wszystkim niedosłyszących studentów. Pod koniec wystawy będzie możliwość wykupienia eksponatów.

Warsztaty oraz wystawa prac odbędą się w siedzibie siedleckiego DA, w budynku na terenie kościoła św. Ducha, przy rondzie na ul. Wyszyńskiego w Siedlcach.

Głównym sponsorem warsztatów jest Firma Oticon, zajmująca się produkcją aparatów słuchowych, dla której hasłem przewodnim jest „People first”. Na rok 2009 firma zaplanowała szereg działań, wychodzących naprzeciw środowisku ludzi z problemami słuchu. Są to m.in. akcje bezpłatnego badania słuchu w domach dziecka, zakup materiałów edukacyjnych do szkół, spotkania specjalistów z rodzicami na temat problemów słuchu i wiele innych. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal edukacyjno-społecznościowy www.sluchowisko.net.

Chętni do wzięcia udziału w warsztatach proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres e-mail: sosenka24@wp.pl, w którym należy podać:
– imię i nazwisko,
– miejscowość, z jakiej się pochodzi,
– uczelnię oraz rok i kierunek studiów, bądź szkołę i klasę, do której się uczęszcza.
Organizatorzy proszą o dopisanie informacji w zgłoszeniu o ewentualnej przynależności do organizacji bądź stowarzyszeń np. Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 16 maja. Liczba uczestników w warsztatach jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy zarówno do wzięcia udziału w warsztatach, jak i obejrzenia wystawy gotowych prac.

Odpowiedź do artykułu “Warsztaty artystyczne dla niedosłyszących w Siedlcach