Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Autostrada A2 Warszawa-Stryków coraz blizej

Autostrada A2: pozwolenie na budowę trasy w powiecie grodziskim

Pozwolenie na budowę ok. 10 km fragmentu D1 autostrady A2, mające rygor natychmiastowej wykonalności, zostało podpisane przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego. Odcinek D jest podzielony na dwie części. Pozwolenie na budowę fragmentu D2 ma być wydane w przyszłym tygodniu. W ramach tego odcinka 28 lipca 2010 r. wydano pozwolenie na budowę punktu poborów opłat i dwóch miejsc obsługi podróżnych.

Inwestycja przebiega przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki. Uwzględnia m.in. budowę dwóch jezdni autostrady (docelowo będą się składały z trzech pasów ruchu) – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. W ramach przedsięwzięcia powstanie węzeł „Grodzisk”, który zlokalizowany zostanie na skrzyżowaniu z istniejąca drogą wojewódzką nr 579. Drogę i węzeł połączy rondo o średnicy ok. 40 m. Dodatkowo, na łącznicy węzła powstanie stacja poboru opłat. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Autostrada A2 w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:
zachodnią
– odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest pod koniec września, po wydaniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postanowień opiniujących projekty budowlane
– odcinek środkowy D

– odcinek E (powiat pruszkowski) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest pod koniec września, po uchwaleniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postanowień opiniujących projekty budowlane

Południową Obwodnicę Warszawy (POW) – dwa pozwolenia na odcinki POW zostały już wydane: Konotopa Lotnisko 1.VII.2010 r. oraz Lotnisko – węzeł Puławska 31.X.2008 r.

wschodnią: węzeł Lubelska – granica kraju. W ramach tej inwestycji realizowana jest już obwodnica Mińska Mazowieckiego – pozwolenie na budowę 28.X.2008 r. (data ukończenia to początek 2012 roku).

Łącznie realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta – Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kurtykach. Istniejący i już eksploatowany 252 – kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

Odpowiedź do artykułu “Autostrada A2 Warszawa-Stryków coraz blizej