Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Wzmożone kontrole autokarów

Maj i czerwiec to sezon wycieczek szkolnych. Siedleccy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych przed wyruszeniem dzieci w podróż sprawdzają stan techniczny autokarów, którymi będą one podróżować. Od początku tygodnia (10.05) do dzisiaj (13.05) przeprowadzono kontrole 21 autokarów. Wyniki tych kontroli są zadowalające ponieważ w żadnym przypadku nie wstrzymano wyjazdu.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na organizowane przez szkoły wycieczki do dla policji sprawa bardzo ważna. W naszych działaniach dużą wagę przywiązujemy do zapobiegania sytuacjom, które mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia, szczególnie jeżeli chodzi tu o dzieci i młodzież. W związku z tym, że maj jest miesiącem wzmożonych wyjazdów szkolnych siedleccy policjanci przeprowadzą szereg akcji prewencyjnych mających na celu zapewnienie maximum bezpieczeństwa ich uczestnikom. Jedną z takich akcji są kontrole autokarów przewożących uczestników wycieczek.

Policja zachęca opiekunów, przede wszystkim do powiadamiania o takich wyjazdach, co umożliwi przeprowadzenie gruntownej kontroli autokaru, jak też do bacznego obserwowania autokarów i kierowców, którzy zabierają dzieci na wycieczkę. Jeżeli coś jest nie tak najlepiej poinformować o tym policję. Rodziców powinien zaniepokoić stan zewnętrzny pojazdu, na przykład popękane szyby, zły stan bieżnika opon lub uszkodzone reflektory. Szczególną uwagę należy zwrócić na kierowcę: bełkotliwa mowa lub zachwianie może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu albo jest po prostu zmęczony. Bezpieczeństwo wyjazdów to nie tylko sprawny autokar i wypoczęty kierowca, ale także liczba pasażerów dostosowana do pojazdu. Stan techniczny autokarów jest coraz lepszy – uważa nadkom. Krzysztof Skup z WRD KMP w Siedlcach. W czasie działań prowadzonych od początku bieżącego tygodnia na terenie pow. siedleckiego skontrolowano 21 autokarów, i co jest bardzo zadowalające w żadnym przypadku nie wstrzymano wyjazdu. Świadczy to o bardzo poważnym traktowaniu zagadnienia bezpieczeństwa uczestników szkolnych wycieczek przez organizatorów, przewoźników oraz rodziców. W działaniach tych biorą udział funkcjonariusze ruchu drogowego siedleckiej komendy oraz SKRD KWP zs. w Radomiu.

autor: kom. Jerzy Długosz, KMP w Siedlcach