Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Znakowanie rowerów w Siedlcach

Dzielnicowi z KMP w Siedlcach podczas pikniku rowerowego organizowanego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oznakowali 77 rowerów. Akcja znakowania odbyła się w sobotę 19 września i jak wynika z ilości oznakowanych jednośladów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.

Podczas minionego weekendu 19 września na placu Sikorskiego w Siedlcach odbył się piknik rowerowy. Wśród zorganizowanych tam stoisk działających w mieście klubów rowerowych i grupy miejscowego oddziału PTTK uruchomiono policyjny punk znakowania rowerów. Uczestnicy pikniku mogli zarówno kupić sobie nowy rower, jak i oznakować ten już posiadany. Miasteczko rowerowe zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Impreza trwała od rana do godziny 14.00. Bardzo duży wkład w jej organizację i przeprowadzenie miała Komenda Miejska Policji w Siedlcach. Czterej dzielnicowi tj. mł. asp. Artur Skwierczyński, st. asp. Leszek Jastrzębski, asp. Norbert Trzos st. asp. Andrzej Celiński w czasie imprezy oznakowali mieszkańcom 77 rowerów. Działania dzielnicowych w czasie znakowania koordynowała st. sierż Edyta Barycka z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej siedleckiej komendy. Po okiem pani sierżant znakowanie przebiegało bardzo sprawnie.

Rowery bardzo często padają łupem złodziei, dlatego warto je oznakować. Połączenie kilku zabezpieczeń, takich jak zabezpieczenia techniczne typu linki, blokady wraz z oznakowaniem roweru, zwiększa szanse na to, że nasza własność nie padnie łupem złodzieja. I to właśnie jest jednym z głównych powodów, dla których warto oznakować swój rower.

Znakowanie polega na wygrawerowaniu w kilku miejscach kombinacji cyfr i liter przypisanych tylko jednemu rowerowi. Taki kod umieszczany jest w kilku miejscach. Podczas kontroli patrole sprawdzają, czy dany rower ma oznakowanie, jeśli ma – sprawdzają dalej w policyjnej bazie danych, czy nie figuruje jako skradziony. Usunięcie tego numeru przez złodzieja wiąże się również z koniecznością jego spiłowania z ramy, co spowoduje zmiany w jej strukturze. Ujawnienie takich zmian na ramie również będzie zwracało uwagę kontrolujących policjantów, że najprawdopodobniej rower został wcześniej skradziony. Oznakowanie roweru w dużym stopniu przyczynia się do jego identyfikacji. Może się zdarzyć, że utracony przez siedlczanina w swoim mieście rower – odnajdzie się np. nad morzem – i oczywiście wróci do właściciela.

źródło: KWP Radom/Siedlce