Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Marysia Sadowska na 22nd Jazz Standard’s Festival 2009

Przedstawiamy bliżej sylwetki artystów, którzy wystąpią na 22 Festiwalu Standardów Jazzowych 2009 w Siedlcach. Marysia Sadowska.


Jest jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Pochodzi ze znakomitej rodziny muzycznej (ojciec Krzysztof Sadowski pianista i organista jazzowy, kompozytor i aranżer, matka Urszula Urbańska wokalistka i flecistka jazzowa). Maria Sadowska to osoba niezwykle uzdolniona – śpiewa, komponuje, pisze teksty, jest liderem zespołu, aranżerem, producentem i żeby nie było dość… reżyserem filmowym. Z muzyką jazzową związana jest od zawsze, a swój wokalny kunszt doskonaliła przez kilka lat w Los Angeles. Pierwszą solową płytę nagrała w wieku 14 lat (!), a następną 3 lata później, pierwszy zaś „dorosły” krążek to kompilacja poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem („Marysia Sadowska”, 2004). Fascynacia artystki jazzem zaowocoała niewątpliwym sukcesem, jakim dla tak młodek wokalistki było zajęcie czwartego miejsca w wankiecie Jazz Forum w kategorii „Wokalistka Roku” (2007). W październiku ubiegłego roku za wybitne osiągnięcia twórcze i artystyczne otrzymała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady. Największym jednak wyróżnieniem i zaszczytem był koncert na 50 jubileuszowym Jazz Jamboree 2008 wykonany wspólnie przez Marię Sadowską i Michel’a Legrand’a.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZDtuvGsVrdY[/youtube]

(Marysia Sadowska – Kiedy nie ma miłości)

Propozycja artystki na Festiwal Standardów Jazzowych to koncert „Tribute to Komeda” oparty na wydanej dwa lata temu płycie o tym samym tytule. Projekt poświęcony jest pamięcie Krzysztofa Komedy, najznakomistrzego polskiego muzyka jazzowego. Komeda, znany także jako kompozytor muzyki filmowej, był przede wszystkim twórcą cudownych tematów jazzowych stanowiących dzisiaj standardy tej muzyki. To właśnie po nie sięgnęła Marysia i zamieniła tematy jazzowe na piosenki odkrywając przed nami świat, nowe spojrzenie na muzykę Komedy. Klimat muzyczny koncertu to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją jak i nowoczesnymi nurtami.

tekst i foto: materiały promocyjne Organizatora Festiwalu

Program Festiwalu można przeczytać tutaj.