Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu




Transplantacja – dar życia

Jedną z przyczyn kryzysu, który dotknął transplantację jest brak rzetelnej i pełnej informacji na temat tej formy leczenia – mówił podczas spotkania z nauczycielami prof. Paweł Nyckowski koordynator programu „Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim”.

Szkolenie dla pedagogów w Siedlcach (29 marca) zostało zorganizowane z inicjatywy koordynatora programu, wojewody mazowieckiego i mazowieckiego kuratora oświaty. Podobne spotkania dla nauczycieli, prowadzone w ramach programu, odbywają się w poszczególnych regionach Mazowsza (poprzednie w Ostrołęce 18 marca) w tym i następnym roku szkolnym.

Partnerstwo dla Transplantacji jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach, skierowanym do wielu odbiorców. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół. Program został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w lutym 2009 roku. W czerwcu 2010 roku przystąpiło do niego województwo mazowieckie poprzez podpisanie listu intencyjnego pod auspicjami wojewody mazowieckiego.
Podstawowym celem programu jest uzyskanie społecznego zrozumienia dla dawstwa narządów m.in. poprzez dotarcie do środowiska szkolnego, przekazanie fachowej wiedzy w tym zakresie nauczycielom, a za ich pośrednictwem uczniom.

Szacuje się, że na świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc się doczekać przeszczepów, podczas gdy co czternaście minut kolejna osoba jest kwalifikowana do zabiegu. W województwie mazowieckim w 2009 r. pobrano narządy od czterdziestu trzech dawców zmarłych i pięciu żywych. Wskaźnik wyniósł 9 osób na 1 mln mieszkańców.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją
w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Leczenie to umożliwi powrót do zdrowia około 1-1,5 tys. osób w Polsce w skali roku. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobierane od dawców żywych, lecz odsetek tego rodzaju pobrań jest stosunkowo niewielki.