Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu




Stan alarmowy na Wiśle i Bugu

Stan alarmowy poziomu wody utrzymuje się na Bugu oraz na Wiśle między Wyszogrodem a Płockiem. Płocki odcinek Wisły stabilizuje się – z tendencją spadkową (w Wyszogrodzie). Postępujące topnienie pokrywy lodowej jest korzystne. Jeżeli będzie się utrzymywało, to fala wezbraniowa – obserwowana na południu województwa – po dojściu do powiatu płockiego, nie powinna spowodować znacząco wyższych stanów wody, niż obecne. Jeżeli utrzyma się wzrost poziomu Bugu, możliwe są lokalne podtopienia w powiecie wyszkowskim oraz w dorzeczach mniejszych rzek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje na korzystną prognozę pogody w najbliższych dniach – do piątku temperatura nie powinna spaść poniżej 0° C. W ocenie ekspertów będzie to sprzyjać dalszemu rozpadowi pokrywy lodowej. Spływającą w kierunku Zbiornika Włocławskiego krę dodatkowo kruszą lodołamacze, aby zapewnić jej swobodny spływ i nie dopuścić do piętrzenia się. Prognozy poziomu wód tworzone w cyfrowym modelu hydrodynamicznym należy traktować z dystansem – przypomina Marianna Sasim, kierownik centrum nadzoru IMGW. Na rzeczywisty poziom wody wpływ ma wiele zmiennych czynników, takich jak obecność i zachowanie się pokrywy lodowej, temperatura. Dlatego ważny jest bieżący monitoring sytuacji.

W województwie odnotowywane są lokalne podtopienia, podnoszenie się wód gruntowych i przesiąki. Wały są stale monitorowane przez lokalne służby zarządzania kryzysowego. W 24–godzinnej dyspozycji jest magazyn przeciwpowodziowy w Kamionie. Gotowość do natychmiastowego działania – gdyby nastąpiło nagłe podpiętrzanie się kry – utrzymują wojskowi saperzy oraz policyjny śmigłowiec. Wojewoda wydał także prewencyjny zakaz wstępu na wały osobom postronnym w powiecie płońskim, sochaczewskim i płockim (od 17 stycznia, godz. 18).

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, udział wzięli przedstawiciele m.in.: policji, straży pożarnej, eksperci służb odpowiadających za gospodarkę wodną (RZGW, WZMiUW), IMGW oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.