Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Znaleźli właściciela cennej zguby

Policjant z PP w Zbuczynie – sierż. szt. Roman Jaszczuk w czasie służby na parkingu przy ulicy Czerwonego Krzyża w Siedlcach ujawnił zagubiony portfel z pieniędzmi, lecz bez dokumentów. Po tygodniu żmudnych poszukiwań funkcjonariusze ustalili jego właściciela, którym okazał się 28-letni obywatel Ukrainy czasowo pracujący w Polsce. Właściciel zagubionego portfela w czasie odebrania go z komendy nie krył radości i wzruszenia.

30 sierpnia jadący radiowozem ulicą Czerwonego Krzyża w Siedlcach sierż. szt. Roman Jaszczuk z PP w Zbuczynie zauważył, jak idący chodnikiem młody chłopak w pewnym momencie zatrzymał się przy krawężniku znajdującego się tam parkingu i podniósł z ziemi portfel. Cała sytuacja wskazywała, że znaleziona rzecz nie była jego własnością. Funkcjonariusz postanowił natychmiast to sprawdzić. W trakcie rozmowy z chłopakiem przypuszczenia policjanta potwierdziły się. Znaleziony czarny portfel został zabezpieczony przez funkcjonariuszy. Po sprawdzeniu jego zawartości okazało się, że w środku jest 870 złotych, kilka kartek z odręcznymi zapiskami w języku ukraińskim, ukraiński bilet kolejowy i dwie polskie wizytówki. Nie było w nim natomiast żadnego dokumentu czy też innych danych świadczących, kto jest jego właścicielem. Funkcjonariusze nie dali jednak za wygraną i postanowili odnaleźć właściciela. O zdarzeniu poinformowali dyżurnego i portfel został przekazany do Zespołu Prezydialnego tutejszej komendy.

Pracownicy siedleckiej komendy zajmujący się znalezionymi i przekazanymi policji rzeczami rozpoczęli żmudne poszukiwania anonimowego właściciela. Komunikat o znalezieniu portfela przekazany został mieszkańcom powiatu za pośrednictwem lokalnych mediów. Do komendy zgłaszały się osoby, które zagubiły portfele z pieniędzmi, lecz opisy ich zguby nie zgadzały się z zawartością tego zabezpieczonego. Jedynym tropem jakim dysponowali policjanci, były znajdujące się w nim dwie polskie wizytówki. Początkowo gdy nawiązano kontakt z osobami, których dane były na nich umieszczone, nie uzyskano żadnych istotnych informacji. Dopiero kilka dni później jedna z tych osób przypomniała sobie, że ma znajomego obywatela Ukrainy, który w chwili obecnej pracuje na terenie Polski. Po nawiązaniu z nim kontaktu okazało się, że faktycznie zagubił on 30 sierpnia portfel z pieniędzmi. Wczoraj (07.09) właściciel zguby, którym okazał się 28-letni obywatel Ukrainy, po szczegółowym opisaniu zawartości portfela odebrał swoją własność z siedleckiej komendy. Odzyskanie zguby było dla niego ogromnie miłym zaskoczeniem, ponieważ był już przekonany, że przepadła ona bezpowrotnie. Nie krył radości i wzruszenia, gdyż jak stwierdził znajdujące się w nim kartki z zapiskami ze względów osobistych stanowią dla niego ogromna wartość.

Autor: podkom. Jerzy Długosz, KMP Siedlce