Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Chodowiacy bardzo aktywni

W bieżącym sezonie Zespołu „Chodowiacy” nie można było oglądać w pełnym koncercie w Siedlcach, jednak grupa prowadziła intensywną działalność artystyczną. Potwierdzeniem tego faktu są nagrody zdobyte w różnych konkursach tanecznych (Warszawa, Mrozy, Siedlce, Borki Wyrki) zarówno przez podstawową, jak i przez dziecięcą grupę.

W pierwszy weekend wakacji młodzież reprezentowała Siedlce na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu, gdzie przedstawiła suitę podlaską z wartą uwagi zabawą – „wiśnie” i tańcem „kontro” oraz, znany Siedlczanom, mazur poprzedzony musztrą paradną. Jury, złożone ze znakomitych folklorystów, etnografów, choreografów i muzykologów, jako godny naśladowania przykład dla innych grup, wskazało, sposób realizacji zabawy na scenie i wzajemne odnoszenie się do siebie dziewcząt i chłopców. Ostatecznie przyznano „Chodowiakom” I miejsce.

Zaraz po tym sukcesie zespół rozpoczął intensywne przygotowania do wyjazdu na festiwale w Turcji i Bułgarii. Młodzież spędziła w trasie blisko 3 tygodnie. Oprócz koncertów plażowała nad Morzem Marmara i nad Morzem Czarnym. Wielką atrakcją był także rejs statkiem po cieśninie Bosfor łączącej Europę z Azją.

W sierpniu planowany jest jeszcze jeden wyjazd zagraniczny – tym razem na Słowację.

Po wielu wojażach będzie można „Chodowiaków” oglądać na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Tańca i Folkloru w Siedlcach, który planowany jest w dniach 19-21 sierpnia, na którym tańczyć i śpiewać będą, jak co roku, również zespoły zagraniczne.

Organizator – Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach – już dziś zaprasza widzów.