Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
W pasach bezpieczniej

Przeprowadzone wczoraj (20.04) przez siedlecką drogówkę działania pod kryptonimem „Pasy” ukierunkowane były na przestrzeganie przez kierowców i pasażerów przepisów o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci. O tym, jak ważne jest to zagadnienie, możemy przekonać się analizując tragiczne skutki wypadków drogowych.

Wczoraj w ramach ogólnopolskich działań prewencyjnych „Pasy” policjanci z siedleckiej drogówki zwracali szczególną uwagę na ten właśnie aspekt bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze skontrolowali 90 pojazdów. W aż 49 przypadkach stwierdzono, że kierowcy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa, natomiast 15 ujawnionych tego typu przypadków dotyczyło pasażerów. Policjanci ujawnili także 3 przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci. Jak wskazują przeprowadzone w tym zakresie badania, niewiele ponad 70% kierowców używa regularnie pasów bezpieczeństwa, a aż 53% pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach w ogóle ich nie stosuje. Skutkami tak nieodpowiedzialnych zachowań są poważne obrażenia ciała, a w skrajnych przypadkach śmierć podczas wypadku drogowego. Zapinanie pasów bezpieczeństwa i używanie fotelików do przewozu dzieci to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale również wyraz dojrzałej odpowiedzialności kierującego za bezpieczeństwo własne oraz swoich bliskich. Policja apeluje do kierowców o przestrzeganie przepisów związanych z używaniem pasów bezpieczeństwa.

Przypominamy, że w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12,nieprzekraczające 150cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnych lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Jednocześnie przypominamy, że przepis ten nie obowiązuje tylko w przypadku przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji. Pomimo to policyjne radiowozy są doposażone w takie urządzenia.

Kierowcy, którzy nie stosują pasów bezpieczeństwa, mogą być ukarani grzywną w wysokości 100zł. a za nieprzestrzeganie przepisów o korzystaniu z urządzeń do przewozu dzieci grozi im grzywna w wysokości 150zł.

Autor: kom. Jerzy Długosz, KMP Siedlce.