Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Zatrzymano fałszerzy recept

Przed kilkoma miesiącami policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą siedleckiej komendy uzyskali informacje, że nieznana osoba na terenie Siedlec wprowadza do obiegu fałszywe recepty.

Recepty te dotyczyły lekarstw i środków psychotropowych, które mogą być sprzedawane i rozprowadzane wyłącznie w aptekach i lecznictwie zamkniętym. Funkcjonariusze przystąpili do ustalania tożsamości sprawcy. Jak wynikało ze zgromadzonych w tej sprawie wstępnych informacji, fałszywe recepty dotyczyły leków, które stosowane są w leczeniu m. in. zaburzeń neurologicznych, ostrych stanach bólowych oraz stanach lękowych. Leki te muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza i nie mogą znajdować się w obrocie poza aptecznym. Niektóre z wykupywanych medykamentów w terminologii medycznej oznaczone są symbolem IV-P, co oznacza, że nielegalny obrót nimi podlega odpowiedzialności karnej z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Policjanci gromadząc informacje w tej sprawie wpadli na trop kilkuosobowej grupy zajmującej się tym nielegalnym procederem. 27 stycznia 2010 r podczas próby zrealizowania fałszywej recepty w jednej z aptek został zatrzymany 29-letni siedlczanin. Jak ustalono, zatrzymany był głównym inicjatorem tego przestępczego procederu. Policjanci ustalili, że mężczyzna działając wspólnie z innymi osobami, po uzyskaniu leków, za pomocą internetu oferowało je do sprzedaży na terenie całego kraju.

W związku z tą sprawą zatrzymano również dwóch innych mieszkańców Siedlec w wieku 25 i 26 lat. Cała trójka w dniu 29 stycznia decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Mężczyźni odpowiedzą teraz za nielegalne wprowadzanie do obrotu środków psychotropowych, oszustwo i fałszowanie dokumentów. Grozi im za to do 8 lat pozbawienia wolności.

Autor: kom. Jerzy Długosz , KMP Siedlce