Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Bezpieczne ferie 2010

01 lutego rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży szkolnej. W tym czasie mazowiecka Policja na terenie całego województwa przeprowadzi działania pod nazwą „Bezpieczne ferie 2010”. Celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom zimowego wypoczynku. Policyjne działania rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 14 lutego br.

W czasie ferii zimowych tylko część uczniów korzysta ze zorganizowanych form wypoczynku. Pozostali przebywają w miejscu zamieszkania, co niestety niesie za sobą, pośrednio wiele zagrożeń. Nadmiar wolnego czasu połączony z niedostateczną opieką ze strony dorosłych może prowadzić do wypadków drogowych, zdarzeń na tzw. „dzikich” ślizgawkach i lodowiskach, a także innych wypadków wynikających z brawury czy lekkomyślności. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie ferii jest priorytetem działań policyjnych. Efektywność tych działań Policja stara się zwiększyć poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które odpowiedzialne są za wychowanie, edukację i bezpieczeństwo dzieci.

W ramach działań profilaktycznych policjanci będą m.in. :
– przeprowadzili spotkania z dziećmi, na których przedstawiali możliwe zagrożenia oraz sposoby ich unikania,
– kontrolować będą punkty sprzedaży alkoholu pod kątem dostępu do niego osób nieletnich,
– przeprowadzać kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku pod kątem właściwych warunków bytowych, należytej opieki i nadzoru,
– kontrolować miejsca zabaw dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na placach zabaw i podwórkach.

Rodzice PAMIĘTAJCIE:

· Przypominajmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek. Pokusa jest bardzo silna, lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd czy do wody jest naprawdę duże.

· Wytłumaczmy dziecku, że musi zachować ostrożność podczas jazdy na sankach. Uczulajmy dzieciaki aby przestrzegały bezpieczeństwa podczas saneczkowania.

· Koniecznie wytłumaczmy dziecku, jakim niebezpieczeństwem grozi zabawa na ulicy i w jej pobliżu. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona często jest atrakcyjnym miejscem do zabawy dla dzieci. Kierowcy mają ograniczoną widoczność w często zaparowanym samochodzie i łatwo może dojść do nieszczęścia.

· Bardzo ryzykowne są zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu. Takie przypadki każdego roku się zdarzają.

· Pamiętaj, aby przynajmniej 2 dni przed wyjazdem dziecka na zorganizowany wypoczynek zgłosić do kontroli autokar, którym dziecko będzie jechać na zimowisko. Policja przyjmuje zgłoszenia pod numerami telefonów 997 i 112. Policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdu, wymaganą dokumentację oraz trzeźwość kierowcy. Ty będziesz miał pewność, że Twoje dziecko bezpiecznie dojedzie do celu.

· Porozmawiaj z dzieckiem o tym, gdzie będzie się bawiło w czasie ferii. Zadbaj o to, by unikało miejsc w pobliżu dróg, bo bawiąc się w takim miejscu, może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu i bez zastanowienia wbiec na jezdnię.

· Wytłumacz dziecku, że nie wolno rzucać śnieżkami w przejeżdżające samochody. Gdy nagle coś uderzy w szybę czy maskę, kierowca będzie zaskoczony i może stracić panowanie nad pojazdem.

· Jeśli dziecko spędza ferie na świetlicy czy w domu kultury, wybierz najbezpieczniejszą dla niego drogę do placówki. Odprowadź pociechę na zajęcia, by pokazać mu, którędy ma iść i jak nie narażać się na niebezpieczeństwo. Przypomnij o podstawowych zasadach drogowych, obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi. Pamiętaj, że dzieci nie zawsze mają świadomość, że łamiąc przepisy ruchu drogowego, narażają się na niebezpieczeństwo.

· Zadbaj o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe, mogą to być kolorowe wszywki w ubraniu. Zimą szybciej zapada zmrok i dzięki temu, bawiące się na podwórku dziecko jest lepiej widoczne dla przejeżdżających obok samochodów.

· Wyjaśnij dziecku, że nie powinno jeździć na sankach doczepionych do samochodu, zwłaszcza po drogach. Sanki mogą się odczepić, a przy lekkim zakręcie może nimi zarzucić, o tragedię wtedy bardzo łatwo.

Pamiętajmy, że zbyt małe doświadczenie, nierozwaga i naiwność dzieci to często przyczyny kłopotów. Musimy razem zrobić wszystko, aby nasi podopieczni byli zawsze bezpieczni.

Rady dla dzieci
Nadchodzi długo wyczekiwany przez Was okres ferii zimowych. Zawitała do nas prawdziwa zima, spadło mnóstwo śniegu, zamarzły jeziora i stawy. Taka aura sprzyja zimowym zabawom dzieci i młodzieży. Jest zatem okazja żeby jeździć na łyżwach, nartach czy też sankach. Takie zimowe szaleństwa mogą być niestety niebezpieczne.

PAMIĘTAJ:

· Ślizgaj się tylko na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.
· Zjeżdżaj tylko z górek, które nie są w usytuowane w pobliżu miejsc niebezpiecznych (ulica, staw, rzeka, budowa itp.), lub specjalnie usypanych na placach zabaw, czyli wybierz odpowiedni teren.
· Nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy.
· Baw się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.
· Zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas saneczkowania:
– nie zjeżdżaj z górki na butach, czy też łyżwach,
– nie zajeżdżaj drogi innym,
– nie zjeżdżaj ze stromych zboczy górki,
– podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać i nie spowodować kolizji lub upadku,
– nie popychaj, nie podkładaj nogi, nie wjeżdżaj w inne dzieci,
– w czasie zjazdu zachowaj bezpieczną odległość między sankami oraz unikaj zbędnych ruchów ciała, które powodują zmiany w kierunku ślizgu,
· Nie ślizgaj się po lodzie na rzece. Nigdy nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu .
· Nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.
· Jeżeli lód zaczyna pękać, położyć się nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała.
· Kiedy lód się załamie, pamiętaj:
– zachowaj spokój,
– nie wpadaj w panikę,
– działaj szybko i zdecydowanie,
– nie wykonuj zbędnych ruchów,
– złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
– staraj się wypełznąć na lód,
– trzymaj się mocno rzuconego sprzętu.
· Uważaj, aby podczas zimowych zabaw komuś nie stała się krzywda.
· Nie baw się w pobliżu dróg. Zjeżdżając z górki, czy ślizgając się po lodzie, możesz nie zdążyć wyhamować przed nadjeżdżającym pojazdem.
· Na zajęcia do świetlicy lub domu kultury zawsze idź drogą, którą wybrali dla Ciebie rodzice.
· Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.
· Noś elementy odblaskowe. Zimą szybciej zapada zmrok. Będziesz lepiej widoczny i dzięki temu bezpieczniejszy.
· Nie doczepiaj sanek do samochodu. Droga to nie jest miejsce do jazdy na sankach.

POMOCY SZUKAJ POD NR TELEFONÓW ALARMOWYCH
997 – Policja
998 – Państwowa Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – nr alarmowy z telefonu komórkowego

Bezpieczna podróż autokarem

Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić Policji z wyprzedzeniem. Wówczas patrol przyjedzie na miejsce zbiorki i skontroluje pojazd oraz kierowcę.

Uczulamy nauczycieli oraz rodziców pomagających organizować zimowy wypoczynek, aby przykładali dużą wagę do kwestii związanej z wynajęciem autokaru. Pewne informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu i kierowcy, mogą uzyskać sami, np. poprosić o okazanie badania technicznego pojazdu, sprawdzić z którego roku jest autobus i ile ma przejechanych kilometrów na liczniku, czy obejrzeć opony. Pojazdy bardzo wyeksploatowane, nawet jeśli są przygotowane do drogi, stwarzają ryzyko awarii w czasie podróży. W trakcie jazdy autokarem dzieciom nie wolno: spacerować po wnętrzu pojazdu; wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego. Postoje powinny być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym (art. 57 ust.1) na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tylu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest zobowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu gdy silnik jest włączony. Kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników wycieczki powinien być wypoczęty i wyspany!

Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku – wybrane zagadnienia:

1. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
– norma – 9 godzin,
– przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu.
2. Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
– w tygodniu – 56 godzin,
– w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin.
3. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30minut.
4. Przerwa w prowadzeniu pojazdu, – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut.
5. Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerwanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie, skrócony – do 9 godzin 3 razy w tygodniu.
Następnym ważnym elementem podróży jest zatrzymywanie się na trasie. Podobnie jak w przypadku miejsca zbiórki, miejsce postoju musi być bezpieczne dla podróżujących autokarem i innych użytkowników dróg. Dzieci, należy uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry, np. cofania.

Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autokaru od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię zza pojazdu. Musimy też pamiętać, by po każdym postoju sprawdzić stan liczebny grupy! Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji, gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) powinni zdecydowanie zwrócić mu uwagę. Każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę. Dobrze świadczy o przezorności opiekuna, jeśli dodatkowo weźmie ze sobą podstawowe leki i środki opatrunkowe.

Podstawowe rady dotyczące wyjazdów:

• kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy,
• miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych; dziecko przy drzwiach siedzieć nie powinno,
• w przypadku wycieczek autokarowych najlepiej gdy jeden opiekun przypada na 15 osób,
• przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne,
• jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, przewożone nim dzieci musza mieć je zapięte,
• kierownik lub opiekun uczniów biorących udział w wyjeździe zagranicznym powinien znać język obcy w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się w skraju docelowym,
• uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Przypominamy też, że podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak ich rodzice, a młodsze dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach.

źródło: KWP Radom