Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Nowoczesny sprzęt do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych na lotnisku im. Fryderyka Chopina

Straż Graniczna oraz Służba Celna wzbogaciły się o urządzenia do niszczenia ładunków wybuchowych i wykrywania narkotyków. Sprzęt o wartości 1,2 mln zł przekazał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Nowoczesny sprzęt zapewni większy poziom bezpieczeństwa pasażerom oraz wszystkim przebywającym na terenie portu lotniczego – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Opis sprzętu dla Straży Granicznej:

WYRZUTNIK PIROTECHNICZNY RE 70 M3 Plus – podstawowe urządzenie wykorzystywane przez grupy sapersko-pirotechniczne na całym świecie. Jest przyrządem, całkowicie bezodrzutowym w działaniu, przeznaczonym do rozbrajania urządzeń niebezpiecznych i neutralizacji ładunków wybuchowych. Działko zostało skonstruowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wojskowych. Do jego produkcji użyto stopów stali stopowej do luf dział wojskowych, które ograniczają znacznie wagę urządzenia. Celownik laserowy i szeroka gama pocisków inspekcyjnych pozwalają na precyzyjną realizację neutralizacji. Wyrzutnik służy do niszczenia celów zarówno z bliska, jak i oddalonych. Jego największą zaletą jest dostosowanie do współpracy z robotem pirotechnicznym EXPERT, co pozwala na zdalną neutralizację pirotechniczną – bez konieczności narażania funkcjonariuszy i innych osób.

PRZENOŚNE URZĄDZENIE RENGENOWSKIE SCANNA – zastąpi wysłużone VIDISCO. Pozwoli prześwietlić niezidentyfikowany przedmiot lub bagaż i w sposób automatyczny zidentyfikować w kolorze materiały organiczne i nieorganiczne. Ponadto umożliwi – metodą cyfrowej radiografii rentgenowskiej – analizę struktury wewnętrznej nieprzezroczystych przedmiotów, które znajdują się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na terenie otwartym. Jego bezprzewodowe działanie i bateryjne zasilanie umożliwiają współpracę z robotem pirotechnicznym, co pozwala na dokonywanie inspekcji w miejscach trudno dostępnych.

ZESTAW ŁĄCZNOŚCI BEZPRZEWODOWEJ KAMUFLOWANEJ, TZW. CICHEJ – został wykonany na zamówienie, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie, takich jak: wytrzymałość na rozerwanie; długość przewodów połączeniowych; rodzaj przycisku nadawania; mikrofon kostny, który umożliwia przekaz informacji odbieranych z drgań kości czaszki osoby mówiącej i automatycznie przesyła je pozostałym członkom zespołów; możliwość instalacji dodatkowych podzespołów łączności; złącze do radiotelefonu z dodatkowym zasilaniem. Zestaw może być przeznaczony do jednego typu radiotelefonu lub do wielu posiadanych przez Straż Graniczną (Motorola GP360 i MT2100). Służy do bezpiecznego przekazu wiadomości pomiędzy funkcjonariuszami znajdującymi się wśród wielu pasażerów, np. przy zabezpieczaniu odpraw rejsów linii i lotów zagrożonych atakami terrorystycznymi, jak i podczas zabezpieczania czynności procesowych.

Opis sprzętu dla Służby Celnej:

ITEMISER – pierwszy na świecie detektor śladowych ilości substancji, który umożliwia wykrycie różnorodnych materiałów wybuchowych i narkotyków. Stosuje się go na lotniskach, w portach morskich, punktach celnych i granicznych, obiektach wojskowych, ambasadach, obiektach rządowych, elektrowniach, magazynach paliw, obiektach publicznych, jednostkach penitencjarnych, podczas wydarzeń publicznych o wysokim stopniu zagrożenia. Połączenie technologii ITMS z filtrem membranowym blokującym dostawanie się zanieczyszczeń sprawia, że urządzenie jest niezawodne nawet w miejscach zanieczyszczonych i wilgotnych. Jest mobilne, waży jedynie 12 kg.