Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Uwaga na śnieg!

Dzisiaj (13.01) około godz. 9.15 kierownik posterunku policji w Mokobodach został powiadomiony przez mieszkańca tej miejscowości, że w domu jego sąsiada pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu zawaliła się część dachu.

Kierownik posterunku niezwłocznie udał się na miejsce. Na szczęście właścicielowi posesji i jedynemu mieszkańcowi domu, którym jest 62-letni mężczyzna, nic się nie stało. Mężczyzna ten ze względu na stan zdrowia potrzebuje wsparcia ze strony innych osób. Dlatego też najprawdopodobniej sam nie zgłosił faktu zawalenia się dachu do żadnej z instytucji. Po dokonaniu wstępnych oględzin i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia kierownik posterunku o całym zdarzeniu powiadomił sztab zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Mokobodach, a następnie Państwową Straż Pożarną w Siedlcach, Inspektora Nadzoru Budowlanego i Zakład Energetyczny. W wyniku podjętych działań pokrzywdzonemu mężczyźnie zapewniono lokal zastępczy, a obecni na miejscu przedstawiciele służb ratowniczych i instytucji zabezpieczyli budynek.

Policja apeluje i przypomina, że na najbliższe dni prognozy zapowiadają zmienną pogodę. Gdy wzrasta temperatura, pokrywa śnieżna szczególnie zalegająca na dachach budynków, robi się coraz cięższa, stwarzając zagrożenie zawalenia się ich konstrukcji. Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, w szczególności kompleksów wielkopowierzchniowych, są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na ich terenie. Niedopełnienie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie kompleksów jest zagrożone karami przewidzianymi przez art. 91a Prawa budowlanego, w tym karą pozbawienia wolności.

Autor: kom. Jerzy Długosz, KMP Siedlce