Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Wspólne kolędowanie po raz dziesiąty

Już od dekady Europejskie Spotkania Chóralne rozbrzmiewają w miastach województwa mazowieckiego. Za sprawą ESCH, w sobotni wieczór 5 grudnia, Siedlce staną się chóralnym centrum Europy. W tym roku w kościele p.w. św. Józefa wystąpi łotewski chór Fortius.

Europejskie Spotkania Chóralne są przykładem nie tylko doskonałej integracji międzynarodowej i spotkań na szczeblach regionalnych, ale także ukazaniem muzyki, jako najbardziej uniwersalnego ze wszystkich języków świata, który buduje płaszczyznę wzajemnego porozumiewania się – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Festiwal, przebiegający pod hasłem „Żyjemy obok siebie – śpiewajmy razem”, rozpocznie się 4 grudnia koncertem inauguracyjnym w warszawskim kościele p.w. Wszystkich Świętych. W sobotę – 5 grudnia – w pięciu miastach Mazowsza odbędą się koncerty chórów: rosyjskiego Wdochnovienie (Ciechanów), ukraińskiego Dudaryk (Płock), niemieckiego Suso Gymnasium – Konstanz (Ostrołęka), łotewskiego Fortius (Siedlce), polskiego Alla Polacca (Warszawa). Koncert zakończy 6 grudnia Wielka Gala Kolęd w Operze Narodowej.

Współorganizatorem Europejskich Spotkań Chóralnych jest Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Patronat Honorowy nad festiwalem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego, wojewoda mazowiecki, marszałek województwa mazowieckiego, metropolita archidiecezji warszawskiej.

Chór kameralny FORTIUS – Ryga, Łotwa
Chór powstał w 1985 roku. Założycielem i wieloletnim dyrygentem zespołu jest Mara Marnauza. Chórzyści rekrutują się z uczelni przy której działa chór – Teacher Training and Educational Management Academy w Rydze. Chór z powodzeniem brał udział w wielu konkursach i festiwalach zarówno9 na Łotwie jak i poza jej granicami. Chór na stałe współpracuje z kompozytorem, dyrygentem i śpiewakiem Prof. Bobem Chilcott (Wielka Brytania) oraz Prof. Christophem Schoenherr (Niemcy).