Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Akcja „Znicz 2009”

Od piątku w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, rozpoczyna się akcja „Znicz 2009”. Działania Policji, służb drogowych i miejskich potrwają do 02.11. i związane są ze wzmożonym i uciążliwym ruchem na drogach, a szczególnie w rejonach cmentarzy, dworców komunikacyjnych czy na trasach wjazdowych i wyjazdowych z miejscowości.


W roku ubiegłym w okresie od 31.10-02.11 na Mazowszu doszło do 29 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 4 osoby, 27 zostało rannych. W ciągu tych trzech dni funkcjonariusze ruchu drogowego odnotowali 205 kolizji. Policjanci zatrzymali również 157 nietrzeźwych kierowców.

Przypominamy podstawowe zasady zachowania się kierowców podróżujących w tym czasie po polskich drogach:

– Należy dostosować prędkość do panujących warunków drogowych, zachować właściwy odstęp pomiędzy pojazdami. Pamiętajmy o wcześniej zapadającym zmroku.

– Sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w dłuższą drogę. W tych dniach dyżury pełnią wytypowane stacje diagnostyczne.

– Szczególną uwagę zwracać na znaki drogowe, które w wielu miejscach będą informowały o zmianie organizacji ruchu. Stosować się bezwzględnie do poleceń policjantów kierujących ruchem ręcznie.

Prosimy o korzystanie ze specjalnych linii autobusowych, które wyznaczonymi drogami najszybciej dowiozą nas w rejon cmentarza. Jeżeli zdecydujemy się na jazdę własnym samochodem korzystajmy tylko z wyznaczonych parkingów, a w samochodzie nie pozostawiajmy w widocznym miejscu żadnych wartościowych przedmiotów.

Święto Zmarłych jeszcze przed nami, jednak czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych już się rozpoczął. Wiele osób odwiedza cmentarze porządkując groby bliskich, podróżując w tym celu często po całym kraju.

Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów, dużej ilości gotówki i większych bagaży. W czasie porządkowania i strojenia miejsc pochówku bliskich nie pozostawiajmy, ani na chwilę, torebek czy saszetek bez opieki, nie prośmy o pomoc przygodnie napotkanych ludzi. Zwłaszcza osoby starsze i samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych. Starajmy się opuszczać nekropolie przed zapadnięciem zmroku. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed Świętem, tak, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

Co roku w tym czasie policjanci zatrzymują tzw. hieny cmentarne, które okradają nagrobki a przedmioty uzyskane w ten sposób odsprzedają. Jadąc autobusem szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebki i unikajmy tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni. W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach- nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału, nawet na chwilę, zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. Udając się na cmentarz warto zabrać z pojazdu atrakcyjne przedmioty i dokumenty, a samochód dokładnie zamknąć i uruchomić urządzenia alarmowe.

W dniach 31 października i 01 listopada wystapią ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

31 października w godz. 18.00-22.00
01 listopada w godz. 8.00-22.00.

źródło: KWP Radom