Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Kronika Policyjna 4-10 maj 2009

KRONIKA ZDARZEŃ ODNOTOWANYCH PRZEZ KMP W SIEDLCACH W OKRESIE 4 – 10 MAJA 2009 ROKU

ZATRZYMANI SPRAWCY ROZBOJÓW
03 maja siedleccy policjanci zatrzymali sprawców dwóch rozbojów. Trzech zatrzymanych mężczyzn na terenie Parku Miejskiego napadło i dotkliwie pobiło dwóch innych mężczyzn. W wyniku tego przestępstwa pokrzywdzonym skradziono telefon komórkowy o wartości 350 złotych. Po dokonaniu tego rozboju sprawcy udali się na jedną z głównych ulic w Siedlcach i tam zaatakowali w podobny sposób 13 -letniego chłopca. Zabrali mu telefon komórkowy o wartości 500 złotych. Krótki czas po tych zdarzeniach zostali zatrzymani przez patrol policji. Przy jednym ze sprawców znaleziono skradziony telefon komórkowy, a pokrzywdzeni rozpoznali ich twarze. Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 12 lat więzienia.

SPÓR ZALOTNIKÓW
04 maja do KMP w Siedlcach zgłosiło się dwóch mężczyzn. Obaj panowie nawzajem oskarżali się o pobicie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń jeden z nich udał się do domu drugiego. Po przybyciu na miejsce zaczął grozić pozbawieniem życia gospodarzowi oraz wyzywać go słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe. Właściciel mieszkania zaskoczony agresją „nieproszonego gościa” chwycił przedmiot przypominający wyglądem rurkę i zaczął nią „okładać” napastnika. W wyniku tego zdarzenia jeden z mężczyzn z urazem głowy trafił do szpitala na leczenie. Policjanci prowadzący sprawę szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia i motywy, które były przyczyną takiego zachowania obu mężczyzn. Prawdopodobną przyczyną zajścia był spór o kobietę, z która obydwaj panowie chcą się spotykać.

NIEUDANE WYMUSZENIE
05 maja grupa nieletnich sprawców napadła na dwóch nieletnich chłopców, dotkliwie bijąc ich po całym ciele. Jakiś czas po zajściu jeden z podejrzanych wykonał telefon do jednego z pokrzywdzonych i zażądał od obu chłopców po 20 złotych, a następnie podwyższył stawkę do 100 złotych od każdego. Zastraszony chłopiec poinformował o całej sytuacji rodzinę. Ojcowie pobitych urządzili zasadzkę na nieletnich przestępców. Kiedy podejrzany pojawił się we wskazanym miejscu i zażądał pieniędzy od wystawionego na „czujkę” jednego z pokrzywdzonych opiekunowie zatrzymali sprawcę, aby następnie przekazać go w ręce Policji. Prowadzący sprawę policjanci ustalają personalia pozostałych sprawców i niebawem wszyscy odpowiedzą przed Sądem dla nieletnich.

NIELEGALNE OPROGRAMOWANIE
06 maja funkcjonariusze Wydziału do walki z PG KMP w Siedlcach przeprowadzili przeszukanie u 37 -letniego siedlczanina. W jego wyniku ujawniono, że mężczyzna był w posiadaniu nielegalnego sprzętu elektronicznego. Policjanci zabezpieczyli 1 konsolę do gier Sony Play Station wraz z kartą pamięci i okablowaniem, dekoder cyfrowy do odbioru telewizji satelitarnej, 3 sztuki kart chipowych do dekoderów cyfrowych, 3 sztuki urządzeń elektronicznych mogących służyć do rozkodowania kart chipowych, jednostkę komputerową prawdopodobnie zawierającą nielegalne oprogramowanie i służącą do nielegalnego odbioru płatnej telewizji cyfrowej, jak również 339 sztuk płyt CD i DVD z filmami i oprogramowaniem oraz twardy dysk do komputera. Obecnie trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia czy mężczyzna ten prowadził nielegalną działalność związaną z rozpowszechnianiem i handlem nielegalnym oprogramowaniem. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

NIEUCZCIWY ZNAJOMY
O dużej nieuczciwości ze strony swego znajomego może mówić 35 -letni mieszkaniec Siedlec. Jakiś czas temu pokrzywdzony udał się do tego znajomego w celach towarzyskich. Po zakończonym spotkaniu obawiając się, że w czasie powrotu do domu może zagubić dokumenty, pozostawił je u znajomego, gdzie jak sądził będą bezpieczne. Wśród pozostawionych na przechowanie dokumentów był dowód osobisty. Pokrzywdzony nie przewidział sytuacji, że następnego dnia trafi do szpitala na kilkumiesięczne leczenie. Po rekonwalescencji pokrzywdzony mocno się zdziwił gdy otrzymał z banku monit wzywający go do zapłaty pożyczki opiewającej na kwotę prawie 4200 złotych. Zdziwienie pokrzywdzonego było ogromne, ponieważ osobiście nie zaciągał w banku żadnego kredytu. Policjanci prowadzący sprawę ustalili, że to nieuczciwy znajomy wykorzystując pozostawiony u niego dowód bez wiedzy pokrzywdzonego zaciągnął tą pożyczkę.

UJĘCI SPRAWCY DWÓCH ROZBOJÓW
W dniu 03 maja siedleccy policjanci zatrzymali sprawców dwóch rozbojów. Do zatrzymania doszło tuż po dokonaniu przez trzech mężczyzn szeregu rozbojów. Zatrzymani, to mieszkańcy powiatu siedleckiego w wieku od 21-23 lat . Zostali osadzeni w policyjnym areszcie KMP w Siedlcach i czekają na decyzję prokuratora. Prowadzący sprawę policjanci ustalają motywy działań sprawców. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj dyżurny siedleckiej komendy miał pełne ręce roboty. Około godziny 21.00 odebrał telefon alarmowy dotyczący rozboju na dwóch alumnach siedleckiego Seminarium Duchownego, kilka minut później dostał kolejną wiadomość o rozboju tym razem na nieletnim. Około godziny 22.00 sprawcy ww rozbojów wyglądali już przez okienne kraty aresztu. Przebieg wydarzeń okazał się bardzo prosty, wręcz banalny. Trzech sprawców udało się do pobliskiego parku miejskiego gdzie napadli i dotkliwie pobili dwóch przechodzących w pobliżu mężczyzn. Jednego z pokrzywdzonych rzucili na ziemię bili po całym ciele oraz kopali po głowie. Następnie zabrali mu telefon komórkowy o wartości 350 złotych. Od drugiego mężczyzny jeden ze sprawców zażądał wydania telefonu komórkowego, a gdy pokrzywdzony oświadczył że nie posiada dostał w zamian kilka ciosów pięścią w twarz. Na tym nie koniec, ten sam sprawca wydał kolejne polecenie kierowane do ww mężczyzny, tym razem chciał telefon i złoto. Jednak pokrzywdzony nie stracił „zdrowego rozsądku”, odepchnął sprawcę i uciekł powiadamiając niezwłocznie policję. Rozbójnicy okazali się być nieugięci i bezwzględni, kiedy to po jednym już rozboju udali się na jedną z głównych ulic w Siedlcach i tam zaatakowali w podobny sposób 13 -letniego chłopca. Zabrali mu telefon komórkowy o wartości 500 złotych. Po tym przestępstwie zostali zatrzymani przez patrol policji. Przy jednym ze sprawców znaleziono skradziony telefon komórkowy, a pokrzywdzeni rozpoznali ich twarze. Sprawcom grozi kara do 12 lat więzienia.

Oficer Prasowy KMP w Siedlcach,kom. Jerzy Długosz