Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Kronika Policyjna 6-13 kwietnia 2009

NIETYPOWY ROZBÓJ
7 kwietnia w godzinach porannych policjanci zatrzymali trzech mieszkańców miasta, którzy przy użyciu siły doprowadzili do mieszkania należącego do jednego z nich innego 34 letniego siedlczanina. Tam sprawcy dotkliwie pobili swoją ofiarę i skradli mu telefon komórkowy, dokumenty i ubrania. Następnie mężczyźni ci wygonili nagiego pokrzywdzonego z mieszkania na ulicę. Pokrzywdzony schronił się w Sądzie Okręgowym. Policjanci w niecałą godzinę po zdarzeniu zatrzymali i osadzili w policyjnym areszcie sprawców tego czynu. Prawdopodobną przyczyną tego zajścia były nieporozumienia finansowe pomiędzy ww. Za czyn ten zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia.

UJAWNILI AMUNICJĘ
8 kwietnia Siedleccy policjanci w czasie przeszukania przeprowadzonego u 27-letniego mieszkańca gm. Siedlce znaleźli amunicję. Podejrzany o jej nielegalne posiadanie nie określił w jakich okolicznościach wszedł w jej posiadanie ani do czego miała mu ona służyć. Na miejscu zabezpieczono 19 szt. pocisków o kalibrze 7,65 mm. Jednym z pistoletów strzelających właśnie taką amunicją jest czeski Skorpion. Prowadzący sprawę wyjaśniają w jakich celach gromadził ją zatrzymany. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Za posiadanie amunicji grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

MAŁO ZNANY ZWYCZAJ
9 kwietnia policjanci z Posterunku w Zbuczynie otrzymali zgłoszenie, że w jednej z miejscowości na terenie gminy najprawdopodobniej płoną zabudowania gospodarskie. Jak się jednak na szczęście okazało nie był to pożar zabudowań, lecz kultywowanie mało znanego w Polsce obrzędu związanego z obchodami Wielkiego Czwartku o nazwie „BAHY”. Jak ustalili policjanci, którzy udali się na miejsce wskazanej interwencji, to po prostu zwyczaj ludowy kultywowany w tej części woj. mazowieckiego od co najmniej kilkudziesięciu lat. Polega on na rozpalaniu przez mieszkańców danej miejscowości na polach w okolicach wsi bardzo dużych ognisk. Jest to bardzo stary zwyczaj związany z obchodami Wielkiego Tygodnia i mającej swe korzenie w pogańskich wierzeniach i obrzędowości wiosennej, w której niemałą rolę odgrywał ogień. W innych częściach kraju dawno już zarzucono zwyczaj palenia w Wielki Czwartek ognisk, który to zwyczaj związany jest z kultem zmarłych. Ogniska miały oddać cześć zmarłym, a żyjących ochronić przed złymi mocami i śmiercią. Interweniujący Policjanci zlokalizowali 4 takie ogniska. Nie stwierdzili natomiast zagrożenia pożarowego, ponieważ ogniska zostały rozpalone, a następnie nadzorowane w czasie płonięcia przez strażaków z lokalnych zastępów OSP.

WYPADEK PRZEZ NIEUWAGĘ
10 kwietnia około godz. 17.35 na ulicy Monte Cassino w Siedlcach kierujący samochodem m-ki Fiat Panda 21-letni mieszkaniec Siedlec potrącił 41 letniego mężczyznę. Kierowca samochodu nie miał szans aby uniknąć zderzenia gdyż pieszy bez rozglądania się nagle wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała umieszczony został w szpitalu.

WŁAMAŁ SIĘ DO SKLEPU
10 kwietnie na oś. 1000 Lecia w Siedlcach nie ustalony na razie sprawca dokonał włamania do sklepu spożywczo – mięsnego skąd skradł papierosy różnych gatunków oraz różne artykuły spożywcze. Sprawca najprawdopodobniej zrobił w ten sposób zaopatrzenie na zbliżające się Święta. Za przestępstwo to grozić mu będzie kara do 10 lat pozbawienia wolności.

ZATRZYMANY SPRAWCA POBICIA
13 kwietnia w jednej z miejscowości na terenie gminy Siedlec 27 letni mieszkaniec tej miejscowości z nieustalonych na razie powodów uderzył w twarz drewnianą deską 16 latka. Pokrzywdzony w wyniku uderzenia doznał poważnych obrażeń głowy i twarzoczaszki i w chwili obecnej przebywa w jednym z siedleckich szpitali. Sprawcę zatrzymano w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

NIEUCZCIWY KOLEGA
Policjanci z posterunku w Wiśniewie skierowali do Sądu Rodzinnego i Nieletnich sprawę dotyczącą kradzieży, która miała miejsce na terenie jednego z gminnych gimnazjów jesienią ubiegłego roku. Uczniowi tej szkoły skradziono wtedy telefon komórkowy o wartości 430 zł. Po kilku miesiącach od zdarzenia telefon odnalazł się. Okazało się, że posiada go inny uczeń tej samej szkoły. W chwili obecnej nieuczciwy kolega odpowie za kradzież.

NIELEGALNA DZIAŁALNOŚĆ
Prowadzone przez policjantów obserwacje stron internetowych naprowadziły ich na trop nielegalnej działalności prowadzonej przez 30 letniego mieszkańca Siedlec. Otóż mężczyzna ten przy wykorzystaniu popularnego portalu aukcyjnego w internecie oferował usługi polegające na przerabianiu konsoli do gier. Konsole takie po wykonanych przez niego przeróbkach umożliwiały odtwarzanie na nich nielegalnych gier i filmów. Przeprowadzone w jego mieszkaniu przeszukanie potwierdziło w całości ustalenia funkcjonariuszy. W trakcie tego przeszukania zabezpieczono 11 szt. konsoli do gier noszących ślady przerobienia, 150 płyt CDR i DVDR, 5 twardych dysków, urządzenia elektroniczne służące do przerabiania konsoli. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dokumentację świadcząca o dokonywaniu usług za pomocą portalu internetowego jak też o nielegalnym handlu oprogramowaniem. Wstępnie wartość zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę około 100.000 zł. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

PODSUMOWANIE BEZPIECZEŃSTWA ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
Miniony tydzień to przede wszystkim obchody Świąt Wielkanocnych. Pod względem bezpieczeństwa Święta te przebiegły spokojnie. W okresie Wielkiego tygodnia i dwóch dni Świątecznych siedlecka komenda na terenie powiatu odnotowała : 2 wypadki drogowe, w których na szczęście nie było ofiar śmiertelnych i 21 kolizji drogowych. Zatrzymano 3 nietrzeźwych kierowców. W okresie tym policjanci wykonali 130 różnego rodzaju interwencji. Dotyczyły one głównie nieporozumień rodzinnych oraz związane były z nieumiarkowanym spożyciem alkoholu.

Oficer Prasowy KMP w Siedlcach,kom. Jerzy Długosz