Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Bezpieczna Wielkanoc

Okres świąteczny to czas, kiedy na drogach pojawia się więcej uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie – wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa osób korzystających z dróg . Aby więc zapewnić wszystkim bezpieczny dojazd Mazowiecka Drogówka w dniach od 10 do 13 kwietnia będzie prowadziła na terenie całego garnizonu akcję „Bezpieczny weekend”.

W tym czasie policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych oraz na drogach, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków. Szczególną uwagę będą zwracać na te wykroczenia, których popełnianie przez kierujących powoduje największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci będą więc sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą z nadmierną prędkością. Bardzo intensywnie będą użytkowane videorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzana będzie także trzeźwość kierujących oraz to, czy nie zażywali narkotyków. Policjanci będą również kontrolować, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa i czy najmłodsi są przewożeni zgodnie z przepisami.

Wiele osób spieszy się, aby jak najszybciej dotrzeć do celu swojej podróży, jednak ten zbytni pośpiech i brak rozwagi jest także przyczyną wielu tragedii na drogach. Z policyjnych statystyk wynika, że do najczęstszych przyczyn wypadków na drogach dochodzi na skutek niedostosowania prędkości do panujących warunków w ruchu drogowym, nieprawidłowego wykonywania manewrów (wyprzedzania, wymijania, omijania). Wpływ na ofiarochłonność zdarzeń drogowych ma również fakt jazdy bez zapiętych przez kierujących oraz pasażerów pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami oraz kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Kierujący pojazdami powinni pamiętać, że prowadząc swój samochód odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych.

W działaniach policjantów wspierać będą funkcjonariusze Straży Miejskiej, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

W ubiegłym roku w czasie Świąt Wielkanocnych na drogach garnizonu mazowieckiego doszło do 35 wypadków w których zginęło 5 osób, a 48 zostało rannych.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, złodzieje nie świętują. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą sprawdzać czy mieszkania pod naszą nieobecność nie padają łupem złodziei. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie. Sposobów może być wiele, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, generalnie chodzi o to, żeby nie dać złodziejowi szansy. Jeżeli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo swojego mienia nikt inny lepiej tego nie zrobi. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

1. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
2. Nie pozostawiaj w domu cennych rzeczy: pieniędzy cennej biżuterii, lepiej zawieź wszystko przed wyjazdem do kogoś z bliskiej rodziny. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
3. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.
4. Współdziałaj ze swoimi sąsiadami, poproś ich, by w czasie twojej nieobecności zwracali uwagę czy nikt obcy nie kręci się przy drzwiach, by zabierali reklamy i ulotki z wycieraczki. Jeżeli opuszczasz mieszkanie na dłużej poproś sąsiadów również o odbieranie poczty – zapchana skrzynka pocztowa jest dla włamywacza dowodem dłuższej nieobecności właścicieli.
5. Przed wyjazdem poprośmy kogoś rodziny lub przyjaciół , by przychodzili do mieszkania (najlepiej codziennie) i zapalali na parę godzin światło, można też kupić „symulator obecności”, który zrobi to automatycznie.
6. Poinformuj sąsiadów o terminie powrotu, wszystkie podejrzane hałasy pochodzące z naszego mieszkania przed tą datą powinny być dla naszych sąsiadów sygnałem, że dzieje się niepokojącego.
7. Rzeczy szczególnie cenne oznaczmy w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
8. Przed wyjściem sprawdźmy bardzo dokładnie wszystkie drzwi i okna.

Źródło: www.kwp.radom.pl