Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Przebieg obchodów czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II

Minęły już cztery lata od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 odszedł do Pana największy z Polaków, autorytet moralny dla ludzi różnych wyznań i kultur. Osoba, która wywarła największy wpływ na życie każdego z nas.

Ponad dwa tysiące Siedlczan 2 kwietnia zebrało się przy pomniku Jana Pawła II, by swoją obecnością, modlitwą i śpiewem trwać w jedności z naszym ukochanym, wielkim Rodakiem. Znicze w dłoniach, minuta ciszy w godzinie śmierci to świadectwa tego, że Siedlce nie zapomniały o swoim Honorowym Obywatelu.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła Msza św. w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W wygłoszonej homili Biskup przypomniał, że Jan Paweł II był z ludźmi i dla ludzi, ponieważ całkowicie oddał się tajemnicy Jezusa Chrystusa: „Wokół tego Papieża tak bardzo często ludzie przeżywali świadomość bycia Kościołem”. Ksiądz Biskup zaapelował, aby oddawanie czci i pamięć o Janie Pawle II były okazją do głębszego wchodzenia w logikę przymierza Boga z człowiekiem.

Po Eucharystii odbył się koncert w wykonaniu Chóru i Orkiestry Szkoły Muzyczne. Siedleccy muzycy wykonali „Requiem” Gabriela Faure.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Jana Pawła II, gdzie władze miasta na czele z prezydentem Wojciechem Kudelskim i wiceprezydent Martą Sosnowską złożyły wieniec i zapaliły znicze. Ks. prałat Henryk Drozd, proboszcz parafii p.w. Św. Józefa przypomniał związki Jana Pawła II z Siedlcami. Wieczorne czuwanie prowadziła Akademicka Grupa Ewangelizacyjna i zespół „Światełko” z parafii św. Józefa.

W godzinę śmierci papieża zapalono znicze przed pomnikiem. Uroczystość zakończyła się modlitwą o beatyfikację Jana Pawła II.

źródło: Urząd Miasta Siedlce