Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Ewa Cybulska na 22nd Jazz Standard’s Festival 2009

Przedstawiamy bliżej sylwetki artystów, którzy wystąpią na 22 Festiwalu Standardów Jazzowych 2009 w Siedlcach. Ewa Cybulska. Wielkie Damy Bluesa…


Unikalny projekt, który przerodził się w najnowszą płytę artystki. Jest to opowiedziana muzyką i słowem historia przedstawiająca losy najwybitniejszych, legendarnych kobiet śpiewających bluesa i jazz, walczących o swoje miejsce w świecie, w którym napiętnowane są nienawiścią, cierpieniem, odrzuceniem i pogardą tylko dlatego, że ich kolor skóry jest czarny. Te wstrząsające i zarazem budujące historie ich życia, a także niezwykle piękna i głęboka treść ich pieśni są myślą przewodnią programu. Muzyka jestnak pozwala naszym bohaterkom unieść się ponad wszelkie przeciwności losu, a radość, wzruszenie, miłość i nadzieja dają nam śpiewajac, staje się ich wielkim zwycięstwem. Poprzez nadzwyczajnie bliską, wieloletnią więź, która łączy Ewę z tymi kobietami, jest ona w stanie oddać perfekcyjnie klimat muzyki i wprowadzić słuchaczy w atmosferę tamtych wydarzeń.

Opowiadana historia zabierze słuchaczy w muzyczną podróż w czasie począwszy od Bessie Smith pierwszej, nagranej w latach 20. przez legendarnego Johna Hammonda śpiewaczki bluesowej („Nobody Knows You When’re Down and Out”), poprzez erę swingu z niepowtarzalną Billie Holiday („They Can’t Take That Away From Me”, „Willow Weep For Me”), potem lata 50 gdy pierwsze Damy BLuesa wkroczyły na listy przebojów muzyki Pop z Dinahą Washington i Peggy Lee na czele („What A Difference A Day Makes”, „Fever”, „Black Coffee”) kończąc na erze wokalistki improwizowanej która rozpoczęła się w latach 60. z Ellą Fitzegerald i Saharą Vaughn na czele („How High The Moon”, „Lullaby of Birdland”, „Cry me a River”).

tekst i foto: materiały promocyjne Organizatora Festiwalu

Program Festiwalu można przeczytać tutaj.