Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Kronika policyjna 9-15 marca 2009

Poniżej prezentujemy kronikę policyjną z dni 9-15 marca 2009 roku z Siedlec

ZATRZYMANI SPRAWCY ROZBOJÓW
Policjanci zatrzymali pięcioosobową grupę młodych mężczyzn. W jej skład wchodziło czterech nieletnich i 17- latek. Grupa ta dokonała dwóch rozbojów w okresie pomiędzy 22 -24 lutego na siedleckich ulicach. Przy pierwszym trzech z nich zaatakowało w godzinach popołudniowych 15-letniego przechodnia. Napastnicy, bijąc i zastraszając ofiarę żądali wydania telefonu komórkowego oraz pieniędzy. Kiedy zorientowali się, że ich ofiara nie posiada żadnych przedmiotów mających wartość oddalili się w nieznanym kierunku. Pokrzywdzony doznał obrażeń ciała. Kolejne zdarzenie dotyczyło tym razem pięciu sprawców działajacych w ten sam sposób, a pokrzywdzonym był 21-letni mieszkaniec naszego miasta. Sprawcy po pobicu go skradli mu telefon komórkowy. Sprawę nieletnich rozpatrzy Sąd Nieletnich, a 17 – latkowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

ZATRZYMANY „DILER”
Narkobiznes to łatwy zarobek, ale też życiowy dramat dla uzależnionych. Los uzależnionych jest jednak obojętny dilerom. Policjanci codziennie walczą z tego typu przestępstwami. O skutecznym działaniach policji na tej płaszczyźnie przekonał się w dniu 11 marca 29-letni mieszkaniec Siedlec. W czasie przeszukania, jakie przeprowadzono u niego, znaleziono znaczną ilość suszu roślinnego. Zabezpieczony susz przesłano do laboratorium do badań w celu potwierdzenia, że jest to tzw. „marihuana”. W trakcie przeszukania policjanci znaleźli również rewolwer gazowy, na posiadanie którego siedlczanin nie posiadał zezwolenia. Za popełnione przestępstwo zatrzymanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

RODZINNY „INTERES”
Mieszkaniec powiatu siedleckiego powiadomił Policję o tym, że nieznani sprawcy dokonali włamania do pomieszczeń gospodarczych znajdujących się na jego posesji. Łupem złodziei padły różne elektronarzędzia o wartości około 1000 złotych. Policjanci prowadzący dochodzenie przystąpili do poszukiwania sprawców. Ich działania pozwoliły na wytypowanie kręgu podejrzanych. Jak się okazało był to “strzał w dziesiątkę”. W czasie przeszukań dokonanych u czterech mężczyzn, mieszkańców powiatu siedleckiego, odnaleziono przedmioty pochodzące ze zgłoszonego włamania oraz wiele pochodzących najprawdopodobniej z innych przestępstw. Wynika z tego, że nie było to jedyne przestępstwo, jakiego dokonał ten “złodziejski kwartet”, w skład którego wchodził 50 latek i jego 25 letni syn oraz ich 18 i 20 letni kuzyni. Obecnie policjanci ustalają właścicieli odzyskanych przedmiotów. Wartość odzyskanego mienia to nie mniej niż 18 000 złotych. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

RODZICE Z DWOMA PROMILAMI
15 marca w godzinach popołudniowych w policyjnym areszcie zartrzymano 29 letnia kobietą i 33 letniego mężczyzę. Osoby te mając w organizmie – kobieta 0,98 mg/l, mężczyzna 1,11 mg/l alkoholu, sprawowoały opiekę nad trójką swoich dzieci. O fakcie tym dyżurnego siedleckiej komendy teklefonicznie powiadomił zaniepokojony inny mężczyzna. Dwoje starszych dzieci jest w wieku 6 i 5 lat, a najmłodsze ma 1 rok i 4 miesiące. Maluchy zostały karetką przwewiezione do szpitala, gdzie po dokładnych badaniach i potwierdzeniu, że nie stosowano wobec nich przemocy fizycznej, pozostały na oddziale dziecięcym, gdzie oczekują, aż rodzice wytrzeźwieją. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy był to jednorazowy incydent, czy też rodzice notorycznie nie wywiązują się z obowiazków rodzicielskich. Sprawę tą ma rozpatrzyć Sąd Rodzinny i Nieletnich w Siedlcach, który podejmie decyzję o ograniczeniu lub pozbawieniu rodziców ich praw do opieki nad dziećmi.

BEZMYŚLNI WANDALE
Po raz kolejny mielismy okazję poznać bezmyślność wandali. Trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie takiego zachowania i odpowiedzieć na pytanie, co kieruje zachowaniem takich ludzi. Otóż w nocy z 13/14 marca nieustaleni na razie sprawcy w Parku Miejskim „Aleksandria” dokonali wyrwania z podłoża kilkunastu ławek, po czym powyrzucali je na alejki, przy których były ustawione. W tamtym roku mieliśmy doczynienia z połamaniem kilkudziesięciu drzewek przy ul. Warszawskiej. Sprawcy tamtego zdarzenia zostali ustaleni przez siedlecką policję. W tym przypadku również policjanci dołożą wszelkich starań, aby usatlić sprawców tego bezmyślnego czynu. Jednocześnie zwracam sie do Panstwa z apelem o to, aby wszelkie informacje dotyczące tego zdarzenia, a mogące przyczynić sie do ustalenia sprawców, przekazywac do siedleckiej policji na numer alarmowy 997.

Oficer Prasowy KMP w Siedlcach
kom. Jerzy Długosz./radiopodlasie.pl