Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
4 Jacki czyli dukat siedlecki

Dukat lokalny można porównać do bonów, które dostajemy np. w czasie przedświątecznym i za które możemy nabyć produkty w sklepach honorujących takie bony. Dukaty siedleckie będą nosiły nazwę pochodzącą od najbardziej charakterystycznego budynku naszego miasta, czyli Ratusza Miejskiego zwanego „Jackiem”.


Zgodnie z wytycznymi Mennicy Polskiej, nominałem będą 4 Jacki, które w okresie honorowania będą miały równowartość 4 złotych. Specjalnie dla kolekcjonerów i numizmatyków przygotowana została także srebrna wersja monety – o nominale 40 Jacków.

Na awersie Jacków umieszczony jest ratusz miejski, na rewersie zaś widnieje wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II, który dokładnie 10 lat temu – w 1999 roku – przybył do Siedlec z wizytą apostolską. W ten sposób możemy upamiętnić jedno z największych wydarzeń w historii naszego miasta.

Siedleckie Jacki będą pierwszym dukatem lokalnym z wizerunkiem Jana Pawła II, co dodatkowo zwiększa jego „atrakcyjność” wśród kolekcjonerów i numizmatyków.

Wykonawcą akcji promocyjnej Dukat Lokalny w Siedlcach jest Miejski Ośrodek Kultury i dlatego każda instytucja, która będzie chciała honorować Jacki, powinna skontaktować się z pracownikami tej placówki. Akceptując regulamin akcji będzie mogła w czasie jej trwania przyjmować i wydawać dukaty na równi ze środkiem płatniczym, czyli z polskim złotym.

W każdym sklepie honorującym Jacki pojawią się specjalne oznakowania mówiące o akcji, obwieszczenia przygotowane we współpracy z Mennicą Polską i naklejki z informacją o przyjmowaniu dukatów.

Warto dodać, że przez cały czas trwania akcji w Miejskim Ośrodku Kultury będzie można wymienić 4 złote na 4 Jacki, jak również otrzymać za 4 Jacki = 4 złote.

Czas obowiązywania Dukata Lokalnego

Dukaty lokalne w Siedlcach zostaną wprowadzone do obiegu 8 maja, w dniu Patrona Miasta, Św. Stanisława BM i będą honorowane do 31 sierpnia 2009 roku. Wprowadzamy do obiegu 20 tysięcy dukatów o nominale 4 Jacków, każdy o równowartości 4 złotych. Dodatkowo wybijemy też 500 srebrnych monet o nominale 40 Jacków, zamkniętych w specjalnych kapsułach, przede wszystkim dla numizmatyków i kolekcjonerów.

Wybicie kolejnych dukatów to sprawa przeprowadzenia oddzielnej akcji promocyjnej. Nie ma możliwości zwiększania nakładu dukata z takim samym wizerunkiem, więc jeżeli monety pojawią się także w kolejnych latach, z pewnością będą musiały być inne od tych przygotowywanych na ten rok.

Dukaty lokalne o nominale 4 Jacków po okresie honorowania w sklepach, czyli z dniem 1 września, tracą swoją wartość nominalną. Do 31 sierpnia jest więc czas, by 4 Jacki zamienić z powrotem na 4 złote, jednak sukces akcji w innych miastach pokazuje, że prawie nikt z tego nie korzysta i cały nakład dukatów mieszkańcy zatrzymują „na pamiątkę”.

Dukaty srebrne będą rozprowadzane także po 31 sierpnia, wśród kolekcjonerów i numizmatyków, choć można być prawie pewnym, że do tego czasu cały nakład 500 sztuk rozejdzie się „jak świeże bułeczki”.

Po okresie honorowania nie będzie można wymienić dukatów na złote. Jest na to czas jedynie w okresie honorowania, czyli do 31 sierpnia, a wymiany takiej można będzie dokonać w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Doświadczenie innych miast każe przyjąć założenia graniczące wręcz z pewnością, że cały nakład trafi do mieszkańców i kolekcjonerów „na zawsze”. Akcja promocyjna pod nazwą DUKAT LOKALNY tak naprawdę finansuje się sama. Koszty związane z wprowadzeniem do obiegu Jacków rekompensuje zysk związany z ich wymianą oraz ze sprzedażą monet srebrnych.

DUKAT LOKALNY to przede wszystkim promocja Miasta, dlatego część nakładu zostanie bezpośrednio po wybiciu przekazana też na cele promocyjne Urzędu Miasta i z pewnością Jacki będą stanowiły wspaniały prezent dla delegacji zagranicznych z miast partnerskich i innych gości odwiedzających Siedlce.

Więcej o dukatach lokalnych znajdą Państwo na stronie www.dukatlokalny.pl, źródło: UM Siedlce

Odpowiedź do artykułu “4 Jacki czyli dukat siedlecki

 1. dukat lokalny

  CHCĘ ZAMÓWIĆ DUKATY LOKALNE
  4 JACKI
  40 JACKÓW PROSZĘ O KONTAKT
  OTO MÓJ NUMER TELEF 668678772

  POZDRAWIAM