Siedlce

Tygodniowe przypadki Covid-19 dla miasta Siedlce i powiatu
Prawie 73tyś zł zebrano w Siedlcach na WOŚP

Tradycją już stało się, że połowa stycznia to czas poświęcony Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Również w tym roku tradycji stało się zadość i po raz XVII potężna grupa wolontariuszy zgromadzona przez Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach z uśmiechem na twarzy ruszyła ulicami naszego miasta. Ich cel był jasny – zebranie jak największej kwoty dla najbardziej potrzebujących. Uzyskane w tym roku pieniądze posłużą do zakupu sprzętu medycznego służącego do wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Każdego roku w naszym kraju rozpoznaje się około 1200 – 1300 nowotworów u osób poniżej 18 roku życia. Wśród miliona osób w wieku rozwojowym notuje się rocznie 110-130 nowych zachorowań. Nowotwory w wieku dziecięcym i młodzieńczym, pomimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70-80% wyleczeń), powodują łącznie nadal śmierć większej liczby dzieci, niż każda inna choroba. Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia nowotwory zajmują drugie miejsce po zatruciach, wypadkach i urazach. Te zatrważające diagnozy zmuszają do refleksji, a stare, mądre powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” znajduje tu swoje pełne uzasadnienie. Idea – słuszna, cel – szczytny! Dlatego też w niedzielę – 11 stycznia – ulice naszego miasta zapełniły się licznymi grupami młodych ludzi, którzy z ogromnym entuzjazmem prosili przechodniów o wsparcie.

Sama Orkiestra rozpoczęła się w niedzielę, ale siedleckie przygotowania do niej trwały już od kilku miesięcy – to ogromne przedsięwzięcie wymagające nie lada wysiłku organizacyjnego. Zbiórkę pieniędzy, oficjalnie rozpoczętą w niedzielę, poprzedziła sobotnia akcja zorganizowana w Ośrodku Sportu i Rekreacji podczas meczu siatkówki drużyny 8 ELMO Siedlce. Kibice, rozemocjonowani przebiegiem meczu, chętnie wrzucali pieniądze do puszek. Niedziela to dzień, w którym WOŚP zagrała w Siedlcach już pełną parą! Od godziny dziesiątej do godziny czternastej mieliśmy okazję dopingować naszych faworytów podczas meczu Sportowcy vs Samorząd na Siedleckim OSiRze, a o godzinie osiemnastej odbył się mecz siatkówki III Ligi 8 ELMO Siedlce. Tuż obok, bo na siedleckim lodowisku, na osoby, które chciały tego dnia wesprzeć WOŚP czekała specjalnie przygotowana puszka. Niezwykła atmosfera dopisującej w tym roku zimy, szybkiej jazdy na lodzie, zbliżających się ferii oraz wesołego nastroju udzieliła się wszystkim.

Dzięki Orkiestrze to, na co dzień radosne miejsce, stało się jeszcze bardziej przyjazne i głośne niż zazwyczaj. Niezwykle ciekawą tego dnia ofertę przygotował Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach, mający swoją siedzibę przy ulicy Młynarskiej 17. Akcja pod hasłem Aktywna niedziela z WOŚP w Medyku to bardzo ciekawa oferta zawierająca między innymi pokazy, instruktaże oraz prezentacje z dziedziny: gimnastyka dla pań z elementami yogi, techniki samoobrony „Ty też możesz czuć się bezpiecznie”, nauka pierwszej pomocy, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ważenie oraz określanie BMI, ćwiczenia na siłowni oraz wiele innych. Centrum wszystkich wydarzeń to z pewnością Plac Generała Sikorskiego, ale działania objęły teren całego miasta. Częścią Orkiestry były również: strzelnica sportowa LOK, tor do nauki jazdy LOK (samochód z instruktorem), konkursy rowerowe – Klub Doktorek oraz jazda konna przy placu – Eliza na Nutce. Oferta zaprezentowana na Placu była na tyle bogata, że każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie.

Wśród proponowanych przedsięwzięć znalazły się między innymi: muzyka mechaniczna, prezentacja motocykli oraz sprzętu technicznego Policji, ognisko z pieczonymi kiełbaskami serwowanymi przez Związek Harcerstwa Polskiego – oddział w Siedlcach i sklepik z gadżetami WOŚP. Oficjalne rozpoczęcie koncertu głównego rozpoczęło się o godzinie 16:00. Na początek zagrał i zaśpiewał dla nas, pochodzący z Siedlec, zespół PodobaMiSię. Następnie wystąpili dla nas: DJ Jaro, DJ Stepan oraz DJ No Name, którzy w zimny, styczniowy wieczór skutecznie rozgrzali publiczność. Godzina dwudziesta to tradycyjne, symboliczne Światełko do nieba, sponsorowane przez Tygodnik Siedlecki – kończące cały koncert. Wszystkie licytacje, zarówno ta na placu, jak i organizowane w różnych częściach miasta pozwoliły zebrać kwotę o łącznej wartości 72 940. 14 zł. Kolejny raz mieszkańcy Siedlec nie zawiedli i pokazali, jak wielkie są ich serca! Warto też podziękować organizatorom oraz wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację XVII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sponsor główny imprezy to firma VITO.

Jeśli nie spełnią się słowa Jerzego Owsiaka – ojca całej tej imprezy, że Orkiestra „Grać będzie do końca świata i o jeden dzień dłużej”, to ważne jest, że kolejny raz zdobywamy się na trud pomocy drugiemu – pokrzywdzonemu przez los człowiekowi. Jeśli cały wysiłek niedzieli – 11 stycznia – miałby uratować życie choć jednej osobie (a wiemy, jak wiele dobrego przynosi) to z całą pewnością można stwierdzić: BYŁO WARTO!

Prace Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Siedlcach wsparli: Przewodniczący Rady Miasta p. Mariusz Dobijański, radni Rady Miasta p. Zbigniew Piwoński p. Marek Korecki, p. Maciej Drabio, p. Kazimierz Dębski, p. Edyta Grabowska, p. Michał Matlengiewicz oraz niezawodni pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Dziękujemy również wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy mimo swej ogromnej hojności i szczerego serca, do końca chcieli pozostać anonimowi.

Organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Urząd Miasta Siedlce, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Tygodnik Siedlecki, Telewizja Siedlce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Wolontariuszom, Sponsorom i Darczyńcom. Do zobaczenia za rok!

źródło: UM Siedlce